Հունաստանի արտգործնախարարն իր համերաշխությունն է հայտնել հայ ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի Արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն իր համերաշխությունն է հայտնել հայ ժողովրդին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստանի և Հունաստանի Արտաքին գործերի նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մենք այսօր ունեցանք արդյունավետ ու կառուցողական քննարկում մեր ընդգրկուն օրակարգի շուրջ: Մեր հանդիպումը տեղի է ունենում մի իրավիճակում, երբ Արցախում մեր հայրենակիցները կանգնած են գոյութենական վտանգի առջև: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հունաստանի իմ գործընկերոջը՝ այս իրավիճակում Հայաստան այցելելու և իր համերաշխությունը հայ ժողովրդին հայտնելու համար: Մեր տարածաշրջանները՝ Արևելյան միջերկրականն ու Կովկասը, այս պահին բախվում են նույն սպառնալիքին, որի հիմքում Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությունն է»,- ասաց Մնացականյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը նշեց, որ Հայաստանի և Հունաստանի հարաբերությունն ավանդաբար աչքի են ընկել ջերմությամբ ու բարեկամական բնույթով:
«Մեր երկու բարեկամական հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով: Շատ կարևոր է, որ մեր երկրները միջազգային օրակարգի բազմաթիվ հարցերի շուրջ ունեն համահունչ մոտեցում: Մեր երկկողմ հարաբերությունները նաև կարևորվում են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության համատեքստում»,- նշեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. Foreign Minister of Greece Nikos Dendias has expressed his solidarity to the Armenian people, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said during the joint press conference with his Greek counterpart in Yerevan.
The Greek FM arrived in Armenia on a working visit.
“We had a productive and constructive discussion today over our comprehensive agenda. Our meeting is taking place in a situation when our compatriots in Artsakh are facing an existential danger. I want to thank my Greek counterpart for visiting Armenia in this situation and expressing his solidarity to the Armenian people. Our regions – the Eastern Mediterranean and the Caucasus, are currently facing the same threat, the basis of which is Turkey’s expansionist policy”, the Armenian FM said.
Minister Mnatsakanyan said the relations between Armenia and Greece have traditionally been warm and friendly.
“Our friendly relations are developing dynamically. It’s very important that the two countries have a harmonious approach over multiples issues of the international agenda. Our bilateral relations are also highlighted in the context of the Armenia-EU partnership”, he said.