Լանյույ կղզու բնակիչը կաշալոտի փսխունք Է գտել եւ դարձել միլիոնատեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լանյույ կղզու Լի անունով բնակիչը լողափում գտել Է կաշալոտի կարծրացած փսխունք, որը գնահատել են վեց միլիոն նոր տայվանյան դոլար կամ 210 հազար ԱՄՆ-ի դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Taiwan News հրատարակությունը:
Տղամարդը հայտնաբերել Է չորսկիլոգրամանոց սեւ քար, որը անուշ հոտ Էր արձակում, նա դեռ մարտ ամսին Էր որոշել այն տուն տանել: Լիի ընկերը նրան խորհուրդ Է տվել գտածոյի մի կտոր հանձնել Հաոսյունի ազգային համալսարան: Կենսաբանական գիտությունների դոցենտ Չենգ Շի-Իեն հոկտեմբերի 7-ին հաստատել Է, որ դա մոխրագույն համպար Է (անուշահոտ նյութ)՝ չափազանց հազվագյուտ եւ արժեքավոր գտածո:
Գիտնականը նշել Է, որ մոխրագույն համպարը ձեւավորվում Է կաշալոտների մարսողական տրակտում: Այն հաճախ անվանում են «կաշալոտների փսխունք» կամ «լողացող ոսկի»:
Համպարն օգտագործում են պարֆյումերիայի արտադրության բնագավառում: Հրատարակությունը նշում Է, որ դրա շուկայական արժեքը մեկ կիլոգրամի դիմաց կազմում Է մոտավորապես 50 հազար դոլար: Լին քննարկում Է գտածոն վաճառելու հնարավորությունը, իսկ ստացված գումարը ցանկանում Է ծախսել ընտանիքի վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мужчина нашел рвоту кашалота и стал миллионером
Житель острова Ланьюй по имени Ли нашел на пляже кусок застывшей рвоты кашалота, которую оценили в шесть миллионов новых тайваньских долларов или 210 тысяч долларов США. сообщает издание Taiwan News.
Мужчина обнаружил четырехкилограммовый черный камень, источающий сладкий запах, еще в марте и решил забрать его домой. Друг Ли посоветовал ему сдать кусок находки в Национальный университет Гаосюна. Доцент биологических наук Ченг Ши-Ие 7 октября подтвердил, что это серая амбра — чрезвычайно редкая и ценная находка.
Ученый отметил, что серая амбра образуется в пищеварительном тракте кашалотов. Ее часто называют "рвотой кашалотов" или "плавающим золотом",сообщает Арменпресссо ссылкой на РИА Новости.
Амбру используют при производстве парфюмерии. Издание отмечает, что ее рыночная стоимость составляет около 50 тысяч долларов за килограмм. Ли рассматривает возможность продажи находки, а вырученные деньги хочет потратить на семью.