ԱՄՆ կոնգրեսականը կոչ է անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բրեդ Շերմանը կոչ է անում Գլոբալ Մագնիցկու ակտով նախատեսված պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի պաշտոնյաների դեմ, որոնք պատասխանատու են Արցախոմ քաղաքացիական անձանց թիրախավորելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Շերմանն այս մասին գրառում է կատարել «Թվիթերի» իր էջում:
«Ժամանակն է, որ Միացյալ նահանգները կիրառի Գլոբալ Մագնիցկու պատժամիջոցները ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների վրա, որոնք պատասխանատու են Արցախում քաղաքացիական անձանց թիրախավորելու համար»,- գրել է Շերմանը:
Նա հավելել է, որ ժամանակն է նաև առանց հապաղելու դադարեցնել Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցությունը՝ ներառյալ ցանկացած զենքի վաճառքը, անվտանգային օգնությունը և վարժանքները:
Գլոբալ Մագնիցկու ակտը ԱՄՆ գործադիր իշխանությանը թույլ է տալիս վիզային արգելքներ և նպատակային պատժամիջոցներ կիրառել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող անձանց նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են հատկապես մարդու իրավունքների խախտումների համար: Այն թույլ է տալիս սառեցնել ԱՄՆ-ում ունեցած ակտիվները և սահմանել դեպի ԱՄՆ մուտքի արգելք:
Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված  ռազմական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական կողմը բազմիցս թիրախավորել է խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական անձանց, արդյունքում կան թե վիրավորներ, թե զոհեր: Արցախում սեպտեմբերի 27-ից մինչև հոկտեմբերի 7-ը ներառյալ զոհվել է 20 խաղաղ քաղաքացի, վիրավորվել՝ 93:

Rep. Brad Sherman calls for applying Global Magnitsky sanctions on Azeri officials
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. U.S. Congressman Brad Sherman calls on applying Global Magnitsky sanctions on the Azerbaijani officials who are responsible for targeting civilians in Artsakh.
“It’s time for the U.S. to apply Global Magnitsky sanctions on Azeri officials responsible for targeting civilians in Artsakh. It’s also time to end security cooperation with Azerbaijan without delay, including any arm sales, security assistance and training”, the Congressman said on Twitter.
The Global Magnitsky Act – a powerful statutory tool enacted by Congress – gives the White House broad power to sanction foreign officials who are responsible for serious human rights abuses.
During the recent military operations unleashed by Azerbaijan against the Republic of Artsakh, the Azerbaijani forces have targeted the civilian settlements, civilians of Artsakh for multiple times. Both casualties and injuries were reported as a result of the Azerbaijani actions. 20 civilians were killed, 93 others were wounded in Artsakh from the Azerbaijani attacks in the period of September 27-October 7.