Ընթանում է ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև բանակցությունների 9-րդ ժամը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի, Սերգեյ Լավրովի ու Ջեյհուն Բայրամովի միջև բանակցությունները շարունակվում են արդեն շուրջ 9 ժամ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկած բանակցությունները մի քանի անգամ ընդմիջվել են:
Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարն առաջին ընդմիջման ընթացքում դուրս է եկել ՌԴ արտգործնախարարության շենքից: Ըստ լրագրողների տեղեկությունների՝ Բայրամովն այցելել է Ադրբեջանի դեսպանատուն և վերադարձել:
Հոկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին հրավիրել էր Մոսկվա՝ քննարկելու արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հումանիտար հրադադար հաստատելու հարցը, որպեսզի կողմերը հնարավորություն ստանան փոխանակելու գերիներին և զոհվածների մարմինները: Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցություններն ընթանում են Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ:

Armenian, Russian, Azerbaijani FMs negotiate for 9 hours, still in process
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS.    Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan – Zohrab Mnatsakanyan, Sergey Lavrov and Ceyhun Bayramov continue for almost 9 hours. ARMENPRESS reports during this period the negotiations were paused for a few times.
During the 1st pause the Azerbaijani FM left the Russian Foreign Ministry.  According to reporters, he visited the Azerbaijani embassy in Moscow and returned.
On October 9 Russian President Vladimir Putin invited the Armenian and Azerbaijani FMs to Moscow to discuss the issue of a humanitarian ceasefire on Artsakh-Azerbaijan contact line, so as the side could exchange bodies of victims and captives. The negotiations between the Armenian and Azerbaijani FMs take place with the mediation of the Russian FM.