ՀԱՊԿ-ն հետաձգել է Հայաստանում հոկտեմբերին նախատեսված զորավարժությունները COVID-19-ի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հոկտեմբերի վերջին պլանավորված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության «Փոխազդեցություն 2020» և «Որոնում 2020» զորավարժությունները հետաձգվել են, ընթանում է նոր ժամկետների եւ անցկացման վայրի համաձայնեցում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀԱՊԿ մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը:
«ՀԱՊԿ-ի «Փոխգործակցություն 2020» և «Որոնում 2020» զորավարժությունները, որոնք նախատեսված էին այս տարվա հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի տարածքում, հետաձգվել են: ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ քննարկվում է այդ զորավարժությունների անցկացման վայրի եւ ժամկետների հարցը», - ասել է Զայնետդինովը՝ նշելով, որ դրանք հետաձգվել էին Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակի պատճառով: Այդ զորավարժությունները նախատեսված էին հոկտեմբեր 27-30-ը:
ՀԱՊԿ քարտուղարը նաև տեղեկացրեց, որ այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանը չի մասնակցի «Անխախտ եղբայրություն 2020» զորավարժություններին, որը կկայանա Բելառուսում հոկտեմբերի 12-16-ը: Վլադիմիր Զայնետդինովն ասաց, որ հայկական կողմից հարցում է եկել այդ զորավարժությանը չմասնակցելու մասին:
ՊՆ մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց, որ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում ստեղված իրավիճակից ելնելով՝ ՀԱՊԿ-ին տեղեկացվել է, որ Հայաստանը չի մասնակցի զորավարժությանը:

ОДКБ перенесла запланированные на октябрь военные учения в Армении из-за COVID-19
ЕРЕВАН, 6 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Запланированные на конец октября в Армении военные учения Организации Договора о коллективной безопасности «Взаимодействие-2020» и «Поиск-2020» перенесены, согласовываются новые даты и место проведения. Об этом «Арменпресс» сообщил официальный представитель ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
“Военные учения ОДКБ «Взаимодействие-2020» и «Поиск-2020», намеченные на конец октября этого года в Армении, отложены. «Страны-члены ОДКБ обсуждают место и дату проведения учений”, - сказал Зайнетдинов, отметив, что они были перенесены из-за ситуации с коронавирусом в Армении. Учения были запланированы на 27-30 октября.
Секретарь ОДКБ также сообщил, что в октябре этого года Армения не примет участие в учениях «Нерушимое братство-2020», которые пройдут в Беларуси 12-16 октября. Владимир Зайнетдинов сообщил, что армянская сторона послала запрос с тем, чтобы его не участвовать в учениях.
Как сообщила Арменпресс пресс-секретарь Минобороны Шушан Степанян, в связи с ситуацией на линии соприкосновения Арцах-Азербайджан, ОДКБ была проинформирована о том, что Армения не будет участвовать в учениях.