ՀԱՊԿ-ն հետաձգել է Հայաստանում հոկտեմբերին նախատեսված զորավարժությունները COVID-19-ի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հոկտեմբերի վերջին պլանավորված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության «Փոխազդեցություն 2020» և «Որոնում 2020» զորավարժությունները հետաձգվել են, ընթանում է նոր ժամկետների եւ անցկացման վայրի համաձայնեցում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀԱՊԿ մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը:
«ՀԱՊԿ-ի «Փոխգործակցություն 2020» և «Որոնում 2020» զորավարժությունները, որոնք նախատեսված էին այս տարվա հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի տարածքում, հետաձգվել են: ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ քննարկվում է այդ զորավարժությունների անցկացման վայրի եւ ժամկետների հարցը», - ասել է Զայնետդինովը՝ նշելով, որ դրանք հետաձգվել էին Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակի պատճառով: Այդ զորավարժությունները նախատեսված էին հոկտեմբեր 27-30-ը:
ՀԱՊԿ քարտուղարը նաև տեղեկացրեց, որ այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանը չի մասնակցի «Անխախտ եղբայրություն 2020» զորավարժություններին, որը կկայանա Բելառուսում հոկտեմբերի 12-16-ը: Վլադիմիր Զայնետդինովն ասաց, որ հայկական կողմից հարցում է եկել այդ զորավարժությանը չմասնակցելու մասին:
ՊՆ մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց, որ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում ստեղված իրավիճակից ելնելով՝ ՀԱՊԿ-ին տեղեկացվել է, որ Հայաստանը չի մասնակցի զորավարժությանը:

CSTO postpones joint drills in Armenia due to coronavirus, says security bloc’s spox
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. The ‘Interaction-2020’ and the ‘Poisk-2020’ (‘Search-2020’) military exercises of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) planned in Armenia for late October have been postponed and the new timeframe and location are being agreed upon, the security bloc’s spokesperson Vladimir Zaynetdinov told ARMENPRESS.
He said the events were postponed due to the coronavirus situation in Armenia.
“The issue of the location and timeframes of holding these exercises is being discussed with CSTO member states,” CSTO spokesperson Vladimir Zaynetdinov said.
In addition, Armenia will not participate to another CSTO exercise – ‘Unbreakable Brotherhood-2020’ from October 12 to 16 in Belarus.
The Armenian Defense Ministry spokesperson Shushan Stepanyan told ARMENPRESS that Armenia won’t take part in the Unbreakable Brotherhood-2020 exercises due to the situation at the Artsakh-Azerbaijan line of contact.