Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ամենավճռական ձևով դատապարտում են բռնության էսկալացիան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ֆրանսիան և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ամենավճռական ձևով դատապարտում են բռնության էսկալացիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում և դրա սահմաններից դուրս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները, ամենավճռական ձևով դատապարտում են աննախադեպ և վտանգավոր բռնության էսկալացիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում և դրա սահմաններից դուրս»,- հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Նախարարները միանշանակորեն ընդգծել են, որ վերջին հարձակումները, որոնց նպատակը, ենթադրաբար, քաղաքացիական օբյեկտներն էին` ինչպես շփման գծի երկայնքով, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքներում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց դուրս, ինչպես նաև նման հարձակումների անհամաչափությունն, անընդունելի սպառնալիք են տարածաշրջանում կայունության համար:
Վկայակոչելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրների ղեկավարների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարությունը՝ նախարարները կրկին կոչ են արել հակամարտության կողմերին անհապաղ և անվերապահորեն հաստատել հրադադարի ռեժիմը:
«Համանախագահող երկրները հաստատակամ են լիովին իրականացնել իրենց վրա դրված ԵԱՀԿ-ի և միջազգային հանրության մանդատը՝ Մինսկի խմբի անդամ երկրների աջակցությամբ։ Այդ մանդատի համաձայն՝ նրանք կշարունակեն հետևողականորեն մեծացնել փոխգործակցությունը կողմերի հետ՝ կոչ անելով նրանց առանց հապաղելու ստանձնել կարգավորման գործընթացը վերսկսելու պարտավորությունները ՝ գոյություն ունեցող հիմնարար սկզբունքների և համապատասխան միջազգային փաստաթղթերի հիման վրա, որոնք քաջ հայտնի են երկու կողմերին», - ասված է հայտարարությունում։

Russian, French and U.S. Foreign Ministers strongly condemn escalation of violence
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, Minister for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian, and Secretary of State of the United States of America Michael R. Pompeo, representing the Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group, condemn in the strongest terms the unprecedented and dangerous escalation of violence in and outside of the Nagorno-Karabakh zone, ARMENPRESS reports reads the joint statement issued by the foreign ministers of the OSCE Minsk Group Co-chair countries.
The Ministers stress unconditionally that recent attacks allegedly targeting civilian centers - both along the Line of Contact and on the territories of Azerbaijan and Armenia outside the Nagorno-Karabakh conflict zone - and the disproportionate nature of such attacks constitute an unacceptable threat to the stability of the region.
Recalling the October 1 statement of the Heads of State of the three Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group, the Ministers call once again upon the conflicting parties to accept an immediate and unconditional ceasefire. The Co-Chairing countries are determined to exercise fully their mandate, entrusted to them by the OSCE and the international community, with the contribution of the Minsk Group capitals. As such, they will firmly continue to advance their engagement with the sides, and urge them to commit now to resuming the settlement process on the basis of existing core principles and relevant international documents well-known by both parties.