ՀՀ վարչապետը համոզված է, որ անհրաժեշտության դեպքում ՌԴ-ն իր պայմանագրային պարտավորությունը կկատարի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ներկա է ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, և Հայաստանը  Ռուսաստանի հետ ունի հակաօդային պաշտպանության համատեղ համակարգ, որի շուրջ պայմանագիրը հստակ ձևակերպում է, թե որ դեպքերում կարող է այդ զինուժն օգտագործվել նաև Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`  գերմանական «Bild»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ռուսական բանակն օգնի Հայաստանին:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞ր դեպքում դա կարող է տեղի ունենալ, Նիկոլ Փաշինյանը ասաց.
«Դա պայմանագրով նախատեսված կոնկրետ դեպքեր են, և համոզված եմ, որ եթե այդ դեպքերը վրա հասնեն, Ռուսաստանն իր պայմանագրային պարտավորությունները կկատարի»:

In case of necessity Russia will fulfill its treaty obligations – PM Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS.  The 102th military base of Russia is located in Armenia and Armenia has a joint air defense system with Russia, the treaty of which clearly says in what cases these units can be used for ensuring Armenia’s security, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan told German ‘’Bild’’, answering the question if the Russian army may assist Armenia.
‘’These are concrete cases and I am confident that if those cases come to reality, Russia will implement its treaty obligations’’.