ՌԴ-ում Արցախի բնակչությանը օգնություն ցուցաբերել ցանկացողները կարող են դիմել ՀՀ դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը կոչ է անում հանրությանը ստուգել Արցախի բնակչությանն օգնություն ցուցաբերող նախաձեռնությունների հավաստիությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում զետեղված գրառման մեջ նշում է, որ նախաձեռնությունների հեղինակները կարող են դիմել դեսպանատուն:
«Վերջին մեկ օրում տեղեկանում ենք Ռուսաստանում Արցախի բնակչությանը օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ տարբեր նախաձեռնությունների մասին, որոնք իրականացնում են առանձին կազմակերպություններ, հիմնադրամներ, տարբեր ենթակառուցվածքներ և անհատներ: Նախաձեռնողները տարբեր են, և նրանցից յուրաքանչյուրը ունի իր ուղղությունն ու յուրահատկությունը: Միևնույն ժամանակ սոցիալական ցանցերում հաճախ ենք հանդիպում բավականին կասկածելի հրապարակումների և անհատների կողմից իրականացվող կոչերի օգնության հավաքման վերաբերյալ: Խնդրում ենք լինել ուշադիր նման հարցերում և ճշտել տեղեկատվության հավաստիությունը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ օգնություն ցուցաբերելու նախաձեռնողները կարող են դիմել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատուն (+7(966) 118-89-84): Դա կօգնի համատեղել ջանքերը և համակարգել աշխատանքները: Զինծառայողներին օգնություն ցույց տալու նպատակով նախաձեռնության հեղինակները կարող են օգնությունն ուղարկել նաև ՀՀ զինծառայողների ապահովագրության ֆոնդ (1000plus.am):
Հաղորդագրության մեջ դեսպանությունը հավելել է, որ Արցախի բնակիչներին աջակցելու նպատակով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կայքում (himnadram.org) մեկնարկել է «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» խորագրով համազգային դրամահավաք-արշավը:

Желающие помочь населению Арцаха лица могут обратиться в посольство Армении в РФ
Посольство Армении в РФ сообщает, что в социальных сетях встречаются весьма сомнительные публикации и призывы от частных лиц по сбору средств для населения Арцаха. Как сообщает Арменпресс, посольство Армении выступило с заявлением для, желающих пожертвовать средства:
За последние сутки мы узнаём о различных инициативах по сбору средств в России для оказания помощи населению Арцаха, которые проводят отдельные организации, фонды и структуры, а также частные лица.
Инициативы многочисленны, каждая из них имеет свою направленность и особенность.
В тоже время, в социальных сетях встречаются также весьма сомнительные публикации и призывы от частных лиц по сбору средств. Просим быть бдительными в данных вопросах, проверять достоверность информации.
В свою очередь организаторы инициатив по сбору помощи могут обратиться в Посольство (+7(966) 118 - 89-84) для координации усилий и проводимых работ в этом направлении.
Напоминаем также, что для оказания помощи военнослужащим вы можете отправить средства в Фонд страхования военнослужащих Армении (1000plus.am).
К вашему сведению, на сайте Всеармянского фонда «Айастан» (himnadram.org) стартовала общенациональная кампания по сбору средств «Мы и наши границы: все за Арцах» в поддержку жителей Арцаха».