Արտաքին ուժերի մասնակցությունը միայն խորացնելու է տարածաշրջանային լարվածությունը․ ԱՄՆ Պետդեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ ասված է․
«Միացյալ Նահանգները մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտյան գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրությունների առնչությամբ, որոնք հանգեցրել են նշանակալի քանակով զոհերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում։ Ցավակցում ենք զոհերի և վիրավորների ընտանիքներին։
Միացյալ Նահանգները վճռականորեն դատապարտում է բռնության սրացումը։ Պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հեռախոսազրույցներում հորդորել է կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, օգտագործել միմյանց միջև գոյություն ունեցող կապի միջոցները՝ հետագա սրացումից և անօգտակար հռետորաբանությունից խուսափելու համար, որոնք ավելի են մեծացնում լարվածությունը։
Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ արտաքին ուժերի մասնակցությունը բռնության էսկալացիային չափազանց անօգուտ կլինի և միայն խորացնելու է տարածաշրջանային լարվածությունը։ Մենք կողմերին կոչ ենք անում աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որպեսզի հնարավորինս շուտ վերադառնան առարկայական բանակցությունների։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ ԱՄՆ-ն հավատարիմ է հակամարտության խաղաղ և կայուն կարգավորման հասնելու հարցում կողմերին օգնելուն»։

Participation of external parties would only exacerbate regional tensions – U.S. Department of
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARՄENPRESS. The U.S. Department of State has issued a statement over the sitation on Karabakh-Azerbaijan contact line. ARMENPRESS reports the statement runs as follows,
''The United States is alarmed by reports of large scale military action along the Line of Contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone that has resulted in significant casualties, including civilians.  We extend our condolences to the families of those killed and injured.
The United States condemns in the strongest terms this escalation of violence.  Deputy Secretary Biegun called the Foreign Minister of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Foreign Minister of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, to urge both sides to cease hostilities immediately, to use the existing direct communication links between them to avoid further escalation, and to avoid unhelpful rhetoric and actions that further raise tensions on the ground.
The United States believes participation in the escalating violence by external parties would be deeply unhelpful and only exacerbate regional tensions.  We urge the sides to work with the Minsk Group Co-Chairs to return to substantive negotiations as soon as possible.  As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains committed to helping the sides achieve a peaceful and sustainable settlement to the conflict''.