Արտաքին ուժերի մասնակցությունը միայն խորացնելու է տարածաշրջանային լարվածությունը․ ԱՄՆ Պետդեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ ասված է․
«Միացյալ Նահանգները մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտյան գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրությունների առնչությամբ, որոնք հանգեցրել են նշանակալի քանակով զոհերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում։ Ցավակցում ենք զոհերի և վիրավորների ընտանիքներին։
Միացյալ Նահանգները վճռականորեն դատապարտում է բռնության սրացումը։ Պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հեռախոսազրույցներում հորդորել է կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, օգտագործել միմյանց միջև գոյություն ունեցող կապի միջոցները՝ հետագա սրացումից և անօգտակար հռետորաբանությունից խուսափելու համար, որոնք ավելի են մեծացնում լարվածությունը։
Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ արտաքին ուժերի մասնակցությունը բռնության էսկալացիային չափազանց անօգուտ կլինի և միայն խորացնելու է տարածաշրջանային լարվածությունը։ Մենք կողմերին կոչ ենք անում աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որպեսզի հնարավորինս շուտ վերադառնան առարկայական բանակցությունների։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ ԱՄՆ-ն հավատարիմ է հակամարտության խաղաղ և կայուն կարգավորման հասնելու հարցում կողմերին օգնելուն»։

Участие внешних сил лишь углубит напряженность в регионе: Госдеп США
Госдепартамент США распространил заявление относительно ситуации на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения. «Арменпресс» передает заявление Госдепартамента США․
“Соединенные Штаты обеспокоены сообщениями о широкомасштабных военных действиях, развернувшихся вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта, которые уже привели к значительному количеству жертв, в том числе и среди гражданского населения. Выражаем свои соболезнования семьям погибших и раненых.
Соединенные Штаты решительно осуждают эскалацию насилия. Заместитель госсекретаря Стивен Биган в телефонном разговоре с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном призвал обе стороны немедленно прекратить военные действия, использовать существующие между собой средства связи, чтобы избежать дальнейшего обострения и ненужной риторики, которые еще больше увеличивают напряженность.
Соединенные Штаты считают, что участие внешних сил в эскалации насилия будет крайне бесполезным и лишь углубит напряженность в регионе. Мы призываем стороны работать с сопредседателями Минской группы, чтобы насколько возможно скорее вернуться к предметным переговорам. Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, США привержены оказанию содействия сторонам в достижении мирного и стабильного урегулирования конфликта”.