Միջուկային էներգիան առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման ծրագրում. Պապիկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը  մասնակցում է  Վիեննայում սեպտեմբերի 21-ից 25-ն անցկացվող  Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) Գլխավոր համաժողովի 64-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախարար Պապիկյանը  համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 21-ին հանդես է եկել ելույթով: Իր ելույթում նախարարը բարձր է գնահատել  ԱԷՄԳ օգնությունը՝ գործակալության գործունեության հիմնական ոլորտներին աջակցելու և  COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում երկրներին օժանդակություն ցուցաբերելու գործում:
«Այս առումով կցանկանայի ընդգծել անդամ երկրներին ցուցաբերվող օժանդակությունը՝ ատոմային էլեկտրակայանների շարունակական և անվտանգ շահագործումն ապահովելու համար: Երախտապարտ ենք նաև գլխավոր տնօրենին և ԱԷՄԳ քարտուղարությանը` ավելի քան 120 երկրներին, այդ թվում նաև Հայաստանին տրամադրված ախտորոշիչ սարքերի և նյութերի տեսքով տեխնիկական օժանդակության համար, որն ուժեղացրեց համաճարակի դեմ պայքարի կարողությունները այդ երկրներում»,-նշել է Սուրեն Պապիկյանը:
Նախարարն  իր մտահոգություն է հայտնել Հայկական ԱԷԿ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հնչեցված սպառնալիքի վերաբերյալ, նշելով, որ Հայաստանը դիտարկում է այն որպես իրական սպառնալիք, ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով այն փաստին, որ  առաջին անգամ ատոմակայանի անվտանգությանն ուղղված իրական սպառնալիքը գալիս է ոչ թե ահաբեկչական կազմակերպության, այլ պետության անունից` վերջինիս պաշտոնական ներկայացուցչի միջոցով: «Հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ զինված բախումների ժամանակ Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցչի կողմից բարձրացված Մեծամորի ատոմակայանին հարված հասցնելու սպառնալիքը ոչ այլ ինչ է, քան մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն և պետք է համապատասխան արձագանք ստանա միջազգային հանրության կողմից: Հայաստանը կշարունակի գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը ապագայում նման սպառնալիքները կանխելու ուղղությամբ»,-ելույթում ասել է նախարարը։
Սուրեն Պապիկյանն  անդրադարձ է կատարել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման հարցին` շեշտելով, որ միջուկային էներգիան առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման ծրագրում։ «Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու որոշումը կայացվել է մանրազնին վերլուծությունից հետո: Միևնույն ժամանակ, մենք խնդիր ենք դրել ապահովել ՀԱԷԿ-ի հետագա գործունեության անվտանգության բարձր մակարդակ և հուսալիություն: Ծրագրի արդյունավետ իրականացումն ապահովելու համար Հայաստանը ակտիվորեն օգտագործում է ԱԷՄԳ խորհրդատվական և գնահատման առաքելությունների հնարավորությունները»,-հավաստիացրել է Սուրեն Պապիկյանը:
Ավարտելով ելույթը, նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը խորապես գնահատում է գործակալության գործունեությունը և վերջինիս աջակցությունը Հայաստանին:
Համաժողովի շրջանակում Սուրեն Պապիկյանը  սեպտեմբերի 21-ին հանդիպել է նաև  ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ: Նախարարը  կարևորել է Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի համագործակցության հետագա զարգացումը, ինչպես նաև ԱԷՄԳ-ի կողմից Հայաստանում իրականացնող ծրագրերի շարունակականության ապահովումը:  «Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի նախագծային շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրը գտնվում է ՀՀ կառավարության խիստ ուշադրության ներքո և կատարվում է ԱԷՄ գործակալության պահանջների և կանոնակարգերի խստիվ պահպանմամբ: Հայաստանի համար Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի որպես ատոմային էլեկտրակայան շահագործող երկիր»,- նշել է նախարար Պապիկյանը` ԱՄԷԳ գլխավոր տնօրեն Գրոսսիին հրավիրելով  Հայաստան։
Նախարարը հանդիպում է  ունեցել նաև ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ: Կողմերը   քննարկել են Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի նախագծային շահագործման ծրագրի ընթացքին վերաբերող հարցեր:
ԱԷՄԳ-ի Գլխավոր Կոնֆերանսը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տարվա ամփոփիչ և կարևոր իրադարձությունն է: Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվում են ատոմային էներգետիկայի բնագավառում նոր զարգացումները և իրադարձությունները, ինչպես նաև միջուկային էլեկտրակայանների անվտանգ շահագործման և դրանց անվտանգության մակարդակի բարձրացման հետ կապված հարցեր: Կազմակերպության անդամ յուրաքանչյուր երկիր ներկայացնում է հաշվետու ժամանակաշրջանում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույց:
1993թ.-ից Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության լիիրավ անդամ: Կազմակերպությանը անդամակցումեն 171 երկիր:

Ядерная энергия занимает ключевое место в программе развития энергетики Армении: Папикян
Министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Сурен Папикян принимает участие в 64-й сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), которая проходит в Вене с 21 по 25 сентября. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью Министерства территориального управления и инфраструктур.
21 сентября в рамках конференции состоялось выступление Папикяна. В своем выступлении министр высоко оценил деятельность МАГАТЭ в вопросе содействия основным сферам и оказании помощи странам в борьбе с эпидемией COVID-19.
“В этом плане я хотел бы подчеркнуть оказываемую странам-членам помощь для обеспечения продолжительной и безопасной эксплуатации атомных электростанций. Мы также признательны генеральному директору и секретариату МАГАТЭ за техническое содействие в виде диагностических устройств и материалов, предоставленных более чем 120 странам, в том числе и Армении, что усилило возможности борьбы с эпидемией в этих странах”, - отметил Сурен Папикян.
Министр выразил обеспокоенность по поводу угрозы со стороны Азербайджана в отношении Армянской АЭС, отметив, что Армения рассматривает ее как реальную угрозу, привлекая внимание присутствующих к тому факту, что впервые реальная угроза безопасности атомной станции исходит не от имени террористической организации, а от имени государства, от его официального представителя. “Угроза нанесения удара по Мецаморской АЭС, озвученная официальным представителем МО Азербайджана во время вооруженных столкновений на северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы, является не чем иным, как преступлением против человечества и должна получить соответствующий отклик со стороны международного сообщества. Армения продолжит прилагать все возможные усилия для предотвращения подобных угроз в будущем”, - сказал министр.
Сурен Папикян коснулся вопроса эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, подчеркнув, что в программе развития энергетики Армении ядерная энергия занимает ключевое место. “Решение о продлении срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС было принято после проведения детального анализа. При этом мы поставили задачу обеспечить высокий уровень безопасности и надежности деятельности ААЭС в будущем. Для обеспечения эффективной реализации программы Армения активно использует возможности консультативных и оценочных миссий МАГАТЭ”, - заверил Сурен Папикян.
Завершив выступление, министр подчеркнул, что Армения глубоко ценит деятельность агентства и его поддержку, оказываемую Армении.
В рамках форума 21 сентября Сурен Папикян встретился также с генеральным директором МАГАТЭ Рафаэлем Мариано Гросси. Министр отметил значение дальнейшего развития сотрудничества между Арменией и МАГАТЭ, а также обеспечение преемственности программ, реализуемых МАГАТЭ в Армении. “Проект продления срока службы Армянской АЭС находится под пристальным вниманием правительства Республики Армения. Для Армении как для страны, эксплуатирующей атомную электростанцию, Международное агентство по атомной энергии имеет особое значение”, - отметил министр Папикян, пригласив генерального директора МАГАТЭ Гросси в Армению.
Министр также встретился с генеральным директором Госкорпорации “Росатом” Алексеем Лихачевым.
Генеральная конференция МАГАТЭ - итоговое и важное событие года Международного агентства по атомной энергии. На ней обсуждаются новые разработки в области атомной энергетики, а также вопросы, связанные с безопасной эксплуатацией атомных станций и повышением уровня их безопасности. Каждая страна-член организации представляет отчет о проделанной работе за отчетный период.
Республика Армения является полноправным членом Международного агентства по атомной энергии с 1993 года. В организации - 171 страна.