Այգեպարը նոր շունչ է ստանում. սահմանամերձ համայնքի տների մեծ մասը վերանորոգվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից օրեր շարունակ հրետակոծության ենթարկված՝ Տավուշի մարզի Այգեպար գյուղը շատ էր վնասվել, սակայն այսօր սահմանամերձ համայնքը նոր շունչ ու գույն է ստանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այժմ այնտեղ ընթանում են վերականգնման աշխատանքներ, բոլոր տների կտուրները փոխարինվում են նոր, կարմիր թիթեղներով:
Կառավարության որոշմամբ այժմ աշխատանքներ են տարվում Այգեպարի 16 բնակելի տանը: Այգեպարում տների վերանորոգմանը զուգահեռ իրականացվել և շարունակվում են իրականացվել Այգեպարի ներքին ճանապարհների հիմնանորոգման աշխատանքները:
Լրագրողների համար կազմակերպված մեդիա տուրի ժամանակ համայնքի փողոցներով շրջելիս անմիջապես նկատեցինք ոգևորված, աշխույժ փոքրիկների, ովքեր ասֆալտապատ ճանապարհներով վեր ու վար էին անում հեծանիվներով, ինքնագլդորներով:
8-ամյա Րաֆֆին ասաց, որ պատրաստվում է իր հայրիկի նման զինվոր դառնալ և պաշտպանել հայրենիքի սահմանները:
«Հիմա դպրոցում եմ սովորում ու լավ եմ սովորում: Երբ մեծանամ, անպայման զինվոր եմ դառնալու, հայրս էլ է զինվոր, ինքն ինձ ու երկու քույրերիս սովորեցրել է, որպեսզի ոչնչից չվախենանք»,- ասաց փոքրիկն ու նայելով հեծանիվ քշող իր ընկերոջն, մեզ հետ կիսվեց իր թաքուն երազանքով՝ ինքն էլ է ցանկանում ունենալ:
Րաֆֆիի տնից մի փոքր այն կողմ կանգնած էին 3 այլ երեխա՝ Վարդուհին, Սառան ու Սամվելը: 9-ամյա Վարդուհին, ցանկանում է գերազանց սովորել ու ավարտել դպրոցը: Ապագայում ուզում է դիմահարդար դառնալ:
Երեքին էլ հարցնում եմ՝ արդյոք վախենում են, երբ կրակում են, ինչին ի պատասխան, Վարդուհին ասաց, որ վախենում է, Սառան գլխով բացասական նշան արեց, Սամվելն էլ նրանց զուգահեռ անմիջապես բացականչեց. «չէ՜, ես գիտեմ ոնց միանգամից պաշտպանվեմ» ու հավելեց, որ ուզում է աշխատել «Կարմիր խաչ»-ում:
Այգեպարի տներից մեկը մտանք՝ Լիդա տատիկի տունն էր, որտեղ վնասվել էին պատուհանները, պատերը: Տիկին Լիդան այդ տան մեջ իր ամուսնու հետ է ապրում: Ընդամենը մի քանի օր առաջ էլ` գիշերը, երբ քնած են եղել, պատերից մեկի մի մասը փլուզվել է:
«Հարևանի տան բակում արկն ընկել էր, մեր տունն էլ է վնասվել: Եկել են, կտուրն են վերանորոգել, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ: Տեսել են նաև ճաքած պատերը, հույս ունեմ, որ կվերանորոգեն»,- ասաց Լիդա տատիկն ու հավելեց, որ, եթե անգամ չվերանորոգեն, ինքն ուղղակի խաղաղություն է ցանկանում:
Այգեպարի մեկ այլ բնակիչ՝ Անդրանիկ Մարգարյանին մոտեցանք այն ժամանակ, երբ տանը հարակից տարածքում ավտոտնակի պատերն էր շարում: Հայտնեց, որ տան կտուրն է ամբողջությամբ վնասվել, որն արդեն վերանորոգել են, ծածկը փոխել են:
«Արկակոծման պահին տանը չենք եղել, այլ վայրում ենք եղել, կնոջս ու 3 անչափահաս երեխայիս տեղափոխել էի ապահով վայր: 35 տարի է, ինչ Այգեպարում եմ ապրում և 5 տարեկանից արդեն այս իրավիճակն է տիրում: Այժմ կառուցում ենք մեր տները, սակայն չգիտեմ՝ վաղն ինչ կլինի»,- անկեղծացավ Անդրանիկը:
Տանը բացի կտուրից վնասվել էր նաև հատակը, կահույքը, խոհանոցի պատերը:
Գույքագրվել և հաշվառվել են նաև հրետակոծության արդյունքում վնասված ջերմոցները, ավտոմեքենաները և ընտանի կենդանիները. վնասները կփոխհատուցվեն: ՀՀ կառավարության որոշմամբ ՀՀ Տավուշի մարզպետարանի պատվիրակությամբ ընթանում են Բերդ համայնքի Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր և Չինարի գյուղերում 2020 թվականի հուլիսյան հրետակոծությունների հետևանքով վնասված տների վերականգնման աշխատանքներ:

Айгепар получает новое дыхание: большинство домов в приграничном селе отремонтированы
Село Айгепар Тавушской области, которое несколько дней подвергалось артиллерийскому обстрелу со стороны Азербайджана, сильно пострадало, но сегодня приграничная община обретает новую жизнь и новые краски.
Как сообщает Арменпресс, сейчас там ведутся реставрационные работы, крыши всех домов заменяются новыми красными металлопластиковыми листами.
По решению правительства в Айгепаре в настоящее время ведутся работы в 16 жилых домах. Параллельно с ремонтом домов в Айгепаре продолжается ремонт внутренних дорог села.
Во время тура для журналистов мы сразу заметили возбужденных, веселых детей, которые гуляют по асфальтированным дорогам на велосипедах и самокатах.
8-летний Раффи заявил, что собирается стать солдатом, как его отец, защищать границы Родины.
«Сейчас я хожу в школу и учусь хорошо. Когда я вырасту, обязательно стану солдатом. Мой отец тоже солдат. Он научил меня и двух моих сестер ничего не бояться», - сказал маленький мальчик и, глядя на своего друга, катающегося на велосипеде, поделился с нами своей тайной мечтой: он тоже хочет такой велосипед.
Чуть дальше от дома Раффи стояли еще трое детей: Вардуи, Сара и Самвел. 9-летняя Вардуи хочет отлично учиться и окончить школу. В будущем она хочет стать визажистом.
Я спрашиваю всех троих, не боятся ли они, когда стреляют, на что Вардуи сказала, что боится, Сара сделала отрицательный знак головой, а Самвел тут же крикнул: «Нет, я знаю, как защищаться», - сказал он, добавив, что хотел бы работать в Красном Кресте.
Мы вошли в один из домов села Айгепар, в дом бабушки Лиды, где были повреждены окна и стены. Госпожа Лида живет в этом доме со своим мужем. Буквально несколько дней назад ночью, когда они спали, обрушилась часть одной из стен.
«Снаряд упал во дворе соседнего дома, пострадал и наш дом. Приехали, отремонтировали крышу, за что им огромное спасибо. Они увидели разрушенные стены, надеюсь, их отремонтируют», - сказала бабушка Лида, добавив, что даже если они не отремонтируют их, она просто хочет мира.
Мы подошли к другому жителю Айгепара, Андранику Маргаряну, когда он укладывал стены гаража возле дома. Он сообщил, что полностью была повреждена крыша дома, однако дом уже был отремонтирован, а крыша - заменена.
«В момент обстрела нас не было дома, мы были в другом месте, я отвез жену и троих несовершеннолетних детей в безопасное место. Я живу в Айгепаре 35 лет, и эта ситуация сохраняется уже 30 лет. Мы строим свои дома сейчас, но я не знаю, что будет завтра», - откровенно сказал Андраник.