Խորհրդարանը քննարկեց զինծառայողներին տրվող գույքահարկի արտոնությանն առնչվող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Գույքահարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծ, որով հստակեցվում են զինծառայողներին գույքահարկի վճարման արտոնության և այդ իրավունքի դադարեցման պայմանները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծն ԱԺ-ում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանը ներկայացրեց Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը:
«Գույքահարկի մասին օրենքի կրառման շրջանակում արձանագրվել են դեպքեր, երբ գույքահարկի արտոնությունը կիրառող իրավասու մարմին դադարեցրել է արտոնության կիրառումն այն զինծառայողների մասով, որոնք ժամկետի ավարտից հետո չեն զորացրվել զինծառայությունից և նոր պայմանագիր կնքելու միջոցով շարունակել են ծառայությունը: Այդ խնդիրը լուծելու նպատակով հստակ սահմանվում է, որ հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայության պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո օրենքով սահմանված կարգով զինվորական ծառայությունը շարունակող զինծառայողների համար գործում է համապատասխան չափերով գույքահարկի արտոնության իրավունքը»,- ասաց Բալայանը:
Հստակ սահմանվում են գույքահարկի արտոնության իրավունքից ազատելու դեպքերը: Առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում շահառուների կազմի փոփոխություն տեղի չի ունենում:
Գույքահարկի վճարման 100 տոկոս արտոնությունից օգտվելու են Զինված ուժերում և այլ զորքերում զորակոչի միջոցով պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող զինծառայողները՝ ներառյալ ռազմական ուսումնական հաստատությունների կուրսանտները, ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ ստորաժանումներում ծառայություն անցնող զինծառայողները: Ռազմական ուսումնական հաստատությունն ավարտած և հետուսումնական պայմանագրային ծառայության մեջ գտնվող զինծառայողների համար գույքահարկի արտոնությունը տարածվում է մինչև 40 մլն դրամ արժողությամբ անշարժ գույքի և մինչև 150 ձիաուժ ունեցող փոխադրամիջոցների վրա:

Парламент Армении обсудил законопроект о льготах по налогу на имущество для военнослужащих
Правительство представило на обсуждение Парламента проект закона О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения “О налоге на имущество” которым уточняются условия льготы по уплате налога на имущество и прекращения действия этого закона для военнослужащих.
Как передает «Арменпресс», проект во втором чтении представил замминистра обороны Армении Габриел Балаян.
“В рамках Закона “О налоге на имущество” были зафиксированы случаи, когда компетентный орган прекращал применение льготы по части военнослужащих, которые по истечении срока не демобилизовались с военной службы и продолжали службу посредством заключения нового договора. Для решения этой задачи четко устанавливается, что после окончания срока договора о военной службе в установленном законом порядке, для военнослужащих, продолжающих военную службу, действует право на льготы по налогу на имущество в соответствующих размерах”, - представил Габриел Балаян.
Четко устанавливаются и случаи освобождения от права на льготы по налогу на имущество. В результате предлагаемых изменений группа бенефициаров не изменится.
Льготой по уплате налога на имущество будут пользоваться военнослужащие, находящиеся на обязательной военной службе в Вооруженных силах и в других войсках, включая курсантов военных учебных заведений, военнослужащие, проходящие службу в подразделениях РФ, дислоцированных в Республике Армения. Для военнослужащих, окончивших военное учебное заведение и находящихся на послевузовской контрактной службе, льгота по налогу на имущество распространяется на недвижимость стоимостью до 40 млн драмов и на транспортные средства мощостью до 150 лошадиных сил.