«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Նոր տեխնոլոգիաները կայուն քայլերով մտնում են գյուղոլորտ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պտղի, խաղողի եւ հատապտղի մշակումը Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում առաջնահերթություն է, որը պայմանավորված է աշխարհագրական եւ բնակլիմայական բարենպաստ պայմաններով: Այսօր այգեգործության հիմնական շրջանները տեղաբաշխված են Արարատյան դաշտում եւ նրա մերձակա շրջաններում: Հայաստանի 10 մարզում մոտ 60 հազար տնտեսվարող զբաղվում է մրգի, խաղողի եւ հատապտղի արտադրությամբ: Տնտեսվարողների գերակշիռ մեծամասնությունը՝ 91.4 տոկոսը, իր գործունեությունը ծավալում է համեմատաբար փոքր հողատարածքների՝ մինչեւ 1 հեկտարի վրա: Այս պատճառով մշակման արդյունավետությունը ցածր է, որն իր հետ բերում է նաեւ արտադրանքի ինքնարժեքի բարձրացման: Խնդրին համակարգային լուծում տալու համար էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակել է ՀՀ այգեգործության զարգացման 2020-2023 թվականների ծրագիրը: Նախագծում հիմնական շեշտադրումը կատարվել է ինտենսիվ այգիների ներդրման եւ զարգացման վրա»: