Եվրամիությունը քննադատել է Ադրբեջանին՝ ընդդիմադիր առաջնորդի դատապարտման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով  հանձնաժողովի խոսնակը դատապարտել է ադրբեջանցի ընդդիմադիր առաջնորդ Թոֆիք Յաղուբլուի վերաբերյալ մեղադրական դատավճռի ընդունումը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է. «Սեպտեմբերի 3-ին «Մուսավաթ» քաղաքական կուսակցության փոխնախագահ Թոֆիք Յաղուբլուն դատապարտվեց չորս տարի երեք ամիս ազատազրկման: Լուրջ հարցեր կան, թե արդյո՞ք պահպանվել են պատշաճ ընթացակարգերը նրա կալանքի և դատավարության ընթացքում: Եվրամիությունը ողջունում է վերջերս Հանրապետական այլընտրանքային կուսակցության (ReAl) գրանցումը որպես քաղաքական կուսակցություն Ադրբեջանում, սակայն պարոն Յագուբլուի դատավճիռը հարցեր է առաջացնում բոլորի համար քաղաքական ազատությունները պաշտպանելու և ընդլայնելու իշխանությունների հանձնառության հետ կապված»:
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով  հանձնաժողովի խոսնակը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել վերանայել Թ. Յաղուբլուի գործը՝ համաձայն Ադրբեջանի միջազգային ստանձնած պարտավորությունների:

EU criticizes the sentencing of Azerbaijani opposition leader
The European Union Foreign Affairs and Security Policy Spokesperson Peter Stano has criticized the sentencing of Azerbaijani opposition leader Tofiq Yagublu. "Armenpress" introduces the text of the statement:
“On 3 September, Mr Tofiq Yagublu, Deputy Chairman of the Musavat political party was sentenced to four years and three months’ imprisonment. There are serious questions as to whether due process was observed throughout his detention and trial. While the European Union welcomes the recent registration of the Republican Alternative Party (ReAl) as a political party in Azerbaijan, the sentencing of Mr Yagublu raises questions about the authorities’ commitment to protecting and enhancing political freedoms for all.
The EU calls upon the authorities to re-examine the case of Mr Yagublu, in line with Azerbaijani’s international commitments.”