«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հայաստանում կստեղծվի ճառագայթային լաբորատորիա
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մեր երկրում ճառագայթային լաբորատորիա կստեղծվի: Կառավարության օգոստոսյան վերջին նիստում չզեկուցվող հարցերի շարքում սրա հետ կապված հարց է եղել՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական հանձնաժողովի միջեւ «Միջուկային անվտանգության մշակույթի խթանում. աջակցություն միջուկային ոլորտը կարգավորող հայաստանյան մարմնին (բաղադրիչ Բ)» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկին հավանություն տալու մասին:
«ՀՀ»-ն խնդրո առարկայի հետ կապված մանրամասներ ճշտելու նպատակով դիմել է կառավարությանը ենթակա միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանին:
Պարզվում է՝ մինչ այժմ շրջակա միջավայրի ճառագայթային մոնիտորինգն անցկացվում էր շարժական սարքերի օգնությամբ, որոնք բավականաչափ զգայնություն, ճշգրիտ չափումներ չէին ապահովում: «Իսկ լաբորատորիայի ստեղծումով հնարավորություն կունենանք շրջակա միջավայրի՝ հողի, օդի, ջրի, ճառագայթային մոնիտորինգն անցկացնել ժամանակակից պահանջներին համապատասխան՝ ամբողջ ծավալով եւ, բնականաբար, ամբողջ խորությամբ»,-պարզաբանել է Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Ֆինանսական ի՞նչ միջոցների մասին է խոսքը: Ըստ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի, գումար չի տրվելու, մեզ հատկացվելու են համապատասխան լաբորատոր սարքեր, որոնք շատ զգայուն կլինեն եւ կգրանցեն հողում, օդում եւ ջրում եղած ամենափոքր ակտիվությունն անգամ: Սարքերը կտրվեն անհատույց՝ տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակներում: Ընդ որում, դրանք բավականին թանկ են»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: В Армении будет создана радиационная лаборатория
В нашей стране будет создана радиационная лаборатория. Среди не обсуждаемых вопросов на последнем августовском заседании правительства был вопрос об одобрении предложения подписания Соглашения между Республикой Армения и Европейской комиссией о финансировании программы “Стимулирование культуры ядерной безопасности. Содействие армянскому органу, регулирующему ядерную сферу (компонент “В”).
С целью уточнения подробностей по данному вопросу “Айастани Анрапетутюн” обратилась к председателю подведомственного правительству Комитета по регулированию ядерной безопасности Ашоту Мартиросяну.
Оказывается, до сих пор радиационный мониторинг окружающей среды проводился с помощью мобильных устройств, которые не обеспечивали достаточной чувствительности и точных измерений. “Создаваемая лаборатория даст нам возможность проводить радиационный мониторинг всей окружающей среды - земель, воздуха, вод, в соответствии с современными требованиями - в полном объеме и, естественно, во всю глубину”, - пояснил Ашот Мартиросян.
О каких финансовых средствах идет речь? По словам председателя Комитета по регулированию ядерной безопасности, финансирования не будет, нам будут предоставлены соответствующие лабораторные приборы, которые будут очень чувствительны и будут регистрировать даже самую малую активность в земле, в воздухе и в воде. Устройства будут предоставлены безвозмездно, в рамках программы технического содействия. И они довольно дорогостоящие”.