Կառավարությունը հաստատել է ՓՄՁ զարգացման 2020-2024թթ. ռազմավարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության նիստում հաստատվել է Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման 2020-2024 թվականների ռազմավարությունը և դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից:
Ռազմավարության նպատակը Հայաստանի Հանրապետության ՓՄՁ-ների համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծումն է՝ ձեռնակատիրական հմտությունների զարգացման, գաղափարների իրագործման, մրցունակության բարձրացման միջոցով, որը հնարավորություն կտա նաև ապահովել ՓՄՁ-ների համար ներքին և արտաքին շուկաների հասանելիությունը։ Ռազմավարության թիրախային միջոցառումներն ուղղված են ՓՄՁ-ների համար ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության բարձրացմանը, կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական մշակույթի խթանման նպատակով անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ և իրավական միջավայրի ձևավորմանը։
2020-2024թթ.-ին իրականացվելիք միջոցառումներից է ձեռներեցական հմտությունների զարգացմանը և ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանն ուղղված դասընթացների իրականացումը, որին կմասնակցեն տարեկան հազարից ավել շահառուներ։ Կենսունակ գաղափարների իրագործման խթանման նպատակով շուրջ 250-300 կազմակերպությունների կտրամադրվեն վարկային երաշխիքներ։ Ներքին և արտաքին շուկաների հասանելիության բարձրացման նպատակով աջակցություն կտրամադրվի կազմակերպությունների՝ միջազգային առևտրի հարթակներում ներկայացվածության, ինչպես նաև Հայաստանում առցանց առևտրի զարգացման համար։
Այս համատեքստում սահմանված թիրախներին հասնելու համար հատկապես կարևոր է նաև ռազմավարությամբ նախատեսված նորարարության և թվայնացման խթանման միջոցառումների իրականացումը։ ՓՄՁ-ներում արտահանման խթանման նպատակով առանձնացվելու են արտահանման ներուժ ունեցող կազմակերպությունները, բացահայտվելու և ուսումնասիրվելու են արտաքին շուկաներում առկա խոչընդոտները, կատարվելու է պահանջարկի վերլուծություն, որի արդյունքում էլ տրամադրվելու է թիրախային աջակցություն։ Ինստիտուցիոնալ և իրավական դաշտի ձևավորման և կատարելագործման նպատակով նախատեսվում է բարելավել ՓՄՁ վիճակագրությունը, ինչպես նաև ապահովել կրթական, վերլուծական և տեղեկատվական նյութերի առցանց հասանելիությունը՝ ձեռնարկատիրությամբ հետաքրքրվող լայն շրջանակների համար։
Ռազմավարությամբ սահմանված միջոցառումների իրականացման արդյունքում նախատեսվում է նպաստել ՓՄՁ-ների արտադրողականության աճին՝ 2020-2023թթ-ի արտադրողականությունը բարձրացնելով 3%-ով, իսկ 2024 թվականին՝ 7.5%-ով։ Մասնավորապես, ՓՄՁ-ներում մեկ զբաղվածի կողմից ստեղծված ավելացված արժեքը 2024 թվականին կկազմի 12 մլն ՀՀ դրամ, որը 2018 թվականի նույն ցուցանիշի գրեթե կրկնապատիկն է (2018թ. ցուցանիշը՝ 6.7 մլն ՀՀ դրամ)։ ՓՄՁ-ներում զբաղվածների թիվը կաճի տարեկան միջինում 2.5 %-ով։
Ռազմավարությունը մշակվել է դեռևս 2019 թվականին, սակայն վերանայվել և արդիականացվել է համավարակի հետևանքները արտացոլելու և կորոնավիրուսի տարածման պատճառով առաջացած բարդությունների և մարտահրավերների հաղթահարման ուղիներ սահմանելու համար։ Համավարակի հետևանքները մեղմելու նպատակով առավել մեծ կարևորություն է տրվել սնանկության գործընթացի և երկրորդ հնարավորության մեխանիզմների բարելավմանը, ֆինանսների հասանելիության հետ կապված լրացուցիչ բարդությունների հաղթահարմանը, ՓՄՁ-ների՝ խոշոր արժեշղթաներում ներգրավման անհրաժեշտությանը։
Իրականացվող գործողությունների արդյունքում ոչ միայն էապես բարելավվելու է ՓՄՁ-ների արտադրողականությունը և աճելու է զբաղվածների թիվը, այլ նաև փոխանցվող հմտությունների և բարելավված միջավայրի շնորհիվ ձեռներեցությամբ զբաղվելը կարող է դառնալ արտագնա աշխատանքի, կորցրած աշխատատեղերի և եկամուտների վերականգնման այլընտրանք։

Правительство утвердило стратегию развития МСБ на 2020 - 2024 гг.
На заседании правительства Армении была утверждена стратегия развития малого и среднего бизнеса на 2020 - 2024 годы и вытекающая из этого программа действий. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
Целью стратегии является создание благоприятной среды для МСБ Республики Армения посредством развития практических навыков, реализации идей, повышения конкурентоспособности, что позволит также обеспечить доступ МСБ к внутренним и внешним рынкам. Целевые мероприятия стратегии направлены на повышение доступности финансовых ресурсов для МСБ, развитие потенциала, а также на формирование необходимой институциональной и правовой среды для стимулирования предпринимательской культуры.
Одним из мероприятий, намеченных на 2020 - 2024 г. является проведение курсов по развитию предпринимательских навыков и повышению финансовой грамотности, в которых примут участие более тысячи бенефициаров ежегодно. С целью стимулирования реализации жизнеспособных идей около 250 - 300 организациям будут предоставлены кредитные гарантии. С целью повышения доступности внутренних и внешних рынков будет оказано содействие представленности организаций на международных торговых площадках, а также развитию онлайн-торговли в Армении.
В этом контексте для достижения поставленных целей особенно важно также и осуществление мероприятий по стимулированию инноваций и оцифровки, предусмотренных стратегией. С целью стимулирования экспорта МСБ будут выделены организации с экспортным потенциалом, будут выявлены и изучены препятствия на внешних рынках, будет проведен анализ спроса, в результате чего будет предоставлена целевая поддержка. С целью формирования и совершенствования институционального и правового поля планируется улучшить статистику МСБ, а также обеспечить доступ к образовательным, аналитическим и информационным материалам в режиме онлайн для широких кругов, интересующихся предпринимательством.
В результате реализации мероприятий, предусмотренных стратегией, планируется способствовать росту производительности МСБ, повысив производительность в 2020 – 2023 гг. на 3%, а в 2024 г. - на 7.5%. В частности, добавочная стоимость, созданная одним субъектом МСБ, в 2024 году составит 12 млн драмов, что почти вдвое больше аналогичного показателя 2018 года (в 2018 г. показатель был 6.7 млн драмов). Число занятых в МСБ вырастет в среднем на 2.5% в год.
Стратегия была разработана еще в 2019 году, однако была пересмотрена и модернизирована для отражения последствий эпидемии и определения путей преодоления сложностей и вызовов, возникших из-за распространения коронавируса. С целью смягчения последствий эпидемии наиболее важное значение было уделено улучшению процесса банкротства и механизмов второй возможности, преодолению дополнительных осложнений, связанных с доступом к финансам, необходимости вовлечения МСП в крупные ценные бумаги.
В результате осуществляемых действий не только существенно улучшится производительность МСБ и увеличится число занятых, но и, благодаря передаемым навыкам и улучшенной среде, занятие предпринимательством может стать альтернативой выездному труду, утраченным рабочим местам и восстановлению доходов.