Չինաստանի առաջատար համաճարակաբանը բարձր է գնահատել COVID-19-ի դեմ Ռուսաստանի պատվաստանյութը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի առաջատար համաճարակաբան Չժուն Նանշանը բարձր գնահատական Է տվել COVID-19-ի դեմ Ռուսաստանի պատվաստանյութին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է Պեկինում դեսպանության հայտարարության մեջ:
«Չժուն Նանշանն ընդգծել Է, որ ռուսաստանյան ադենովիրուսային պատվաստանյութն անվտանգ Է, եւ հույս Է հայտնել, որ դրա կլինիկական փորձարկումները հաջողությամբ կավարտվեն»,-ասված Է տեղեկագրում: Բժիշկը նաեւ Մոսկվային շնորհավորել Է պատրաստուկի գրաանցումն ավարտելու կապակցությամբ, ինչի մասին հայտնի Է դարձել օգոստոսի 11-ին:
Կորոնավիրուսի դեմ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը մշակվել Է Գամալեյայի անվան կենտրոնում՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (ՌՈւՆՀ) հետ համատեղ:
Այն ստացել Է «Արբանյակ-V» անվանումը: Դա լուծույթ Է՝ միջմկանային ներարկման համար: Պլանավորում են պատվաստել երկու փուլով՝ երեք շաբաթ ընդմիջումով: Այսպիսի սխեման, հայտարարել են առողջապահության նախարարությունում, թույլ Է տալիս իմունիտետ ձեւավորել մինչեւ երկու տարի ժամկետով:
ՌՈւՆՀ-ի ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիեւը հայտնել Է, որ հիմնադրամն ավելի քան 20 երկրից 1 միլիարդ չափաբաժին գնելու հայտ Է ստացել: Նա նշել Է, որ Ռուսաստանը պատվաստանյութի արտադրության շուրջ պայմանավորվել Է հինգ երկրների հետ, առկա հզորությունները թույլ են տալիս մեկ տարում արտադրել մինչեւ 500 միլիոն չափաբաժին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ведущий эпидемиолог Китая высоко оценил российскую вакцину от COVID-19
Ведущий эпидемиологКитаяЧжун Наньшань дал высокую оценку российской вакцине от COVID-19.Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении посольства вПекине.
"Чжун Наньшань подчеркнул, что российская аденовирусная вакцина является безопасной, и выразил надежду на успешное завершение ее клинических испытаний", — сказано в релизе.
Врач также поздравил Москву с завершением регистрации препарата, о чем стало известно 11 августа.
Первую в мире вакцину от коронавируса разработали в Центре имени Гамалеи совместно с Российским фондом прямых инвестиций. Она получила название "Спутник V". Это раствор для внутримышечного введения. Вакцинацию предполагается проводить в два этапа с интервалом в три недели. Такая схема, заявили в Минздраве, позволяет сформировать иммунитет сроком до двух лет.
ГлаваРФПИКирилл Дмитриевсообщал, что фонд получил заявки более чем из 20 стран на приобретение миллиарда доз. При этом он отметил, что Россия договорилась о производстве вакцины в пяти странах, имеющиеся мощности позволяют произвести 500 миллионов доз за год.