Սևրի պամանագիրը պատմական փաստ է, մեր պարտքն է հիշել այն, և պահպանել նրա խորհուրդը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկել է «Սևրի պայմանագիրը և հայկական հարցը» խորագրով գիտաժողովը՝ նվիրված Սևրի պայմանագրի 100-ամյակին: Գիտաժողովի մասնակիցներին ՀՀ վարչապետ Նիլոլ Փաշինյանն ուղղել էր իր ողջույնի խոսքը, որն ընթերցեց ԳԱԱ փոխնախագահ, ակադեմիկոս Յուրի Շուքուրյանը:
«Ողջունում եմ Սևրի պայմանագրի ստորագրման 100-ամյա տարեդարձին նվիրված գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին: Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում այս կարևորագույն միջոցառումը նախաձեռնելու համար: Սևրի հաշտության պայմանագիրը նշանակալից տեղ է զբաղեցնում հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության մեջ: Պատահական չէ, որ այն շարունակում է մնալ գիտական ուսումնասիրությունների և վերլուծությունների առարկա: Ուստի հույժ կարևոր է, որ մեկ դար առաջ կնքված այդ փաստաթղթի, դրան նախորդած իրադարձությունների և հաջորդած զարգացումների մասին մեր գիտնականների անկողմնակալ վերլուծությունները հասանելի լինեն թե՛ մեր ժողովրդին և թե՛ միջազգային լայն հանրությանը: Այսօրվա գիտաժողովը ծառայում է հենց այդ նպատակին, և ես հաջողություն եմ մաղթում դրա աշխատանքներին՝ ցանկանալով բոլորին արգասաբեր քննարկումներ և նոր կարևոր բացահայտումներ»,-նշել է ՀՀ վարչապետը
Նիկոլ Փաշինյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ Սևրի պայմանագիրը պատմական փաստ է: Այն մնում է այդպիսին մինչև այսօր
«Ինչո՞վ է այդ փաստաթուղթը հայ ժողովրդի համար կարևոր: Ինչո՞ւ է այն առ այսօր մեր ուշադրության կենտրոնում: Նախ՝ Սևրի պայմանագիրը կնքվեց մարդկության պատմության ամենադրամատիկ էջերից մեկի՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի արդյունքների հիման վրա, դրա ավարտից շուրջ երկու տարի անց: Ինչպես Վերսալի պայմանագիրը խաղաղություն էր հաստատում Եվրոպայում, այնպես էլ Սևրի պայմանագիրը՝ Օսմանյան կայսրության նախկինում պատկանող Առաջավոր Ասիայի տարածքներում: Այն վերջ էր դնում պատերազմի պատճառով այդ տարածաշրջանի ժողովուրդների կրած տառապանքներին և զրկանքներին: Այն «անիծյալ տարիների» ավարտն էր ազդարարում: Ինչպես Վերսալի պայմանագիրը Եվրոպայում, այնպես էլ Սևրի պայմանագիրը միջպետական հարաբերությունների նոր համակարգ էր ձևավորում տարածաշրջանում: Այն նոր սկզբունքներ ու արժեքներ էր ներմուծում, ոչ միայն խաղաղություն, այլ  նաև արդարություն էր հաստատում Առաջավոր Ասիայում»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, որ պայմանագիրը կազմվել էր ժամանակի ամենաառաջադեմ գաղափարների հիման վրա: Նրա խոսքով՝ առանցքայինն այնտեղ ազգերի ինքնորոշման և իրավահավասարության սկզբունքն էր: Այն վերջ էր դնում կայսրությունների պարտադրած դարավոր ստրկությանը և ազատություն ու անկախություն պարգևում տարածաշրջանի ժողովուրդներին
«Ավելին, պատմական տարածքներում ազգային պետություններ հիմնելու իրավունք տրամադրելով, այն բարենպաստ պայմաններ էր ստեղծում տարածաշրջանում մուսուլման և քրիստոնյա ժողովուրդների համակեցության, խաղաղ գոյակցության և տարածաշրջանի քաղաքակրթական բազմազանության պահպանման և հետագա զարգացման համարԵրկրորդ՝ Սևրի պայմանագիրը միջազգային այն փաստաթուղթն է, որը ճանաչեց և ամրագրեց Հայաստանի անկախությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը հանդես էր գալիս որպես այդ պայմանագրի իրավահավասար կողմ: Անկախության կորստից դարեր անց Հայաստանի իշխանություններն առաջին անգամ աշխարհի մեծ տերությունների հետ մեկտեղ կնքում էին միջազգային պայմանագիր: Հայաստանի Հանրապետությունը պայմանագրում նախանշված սահմաններում ճանաչվում էր որպես միջազգային հարաբերությունների լիիրավ անդամ և միջազգային իրավունքի իրավահավասար սուբյեկտ»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը
ՀՀ վարչապետն իր խոսքում ընդգծել է, որ պայմանագրի կողմ հանդիսանալու միջոցով ճանաչում էր ստանում նաև Հայաստանի և հայ ժողովրդի ներդրումը՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմում դաշնակից պետությունների կրած հաղթանակի և խաղաղության հաստատման գործում: Ընդգծվում և հավուր պատշաճի գնահատվում էր հայ ժողովրդի դերակատարումը միջազգային հարաբերություններում և աշխարհի հետպատերազմյան կառավարման գործում:
«Երրորդ՝ Սևրի պայմանագիրն իր 89-րդ հոդվածով փաստում և ամրագրում էր հայ ժողովրդի պատմական անվիճելի առնչությունը Հայկական լեռնաշխարհի հետ, որտեղ հազարամյակներ ի վեր ծնվել, ապրել և պետականություն ու մշակույթ էր կերտել հայ ժողովուրդըԵվ վերջապես, Սևրի պայմանագիրը կնքվեց Հայոց Մեծ եղեռնի տարիներին հաջորդած ժամանակաշրջանում: Հայ ժողովուրդը ենթարկվել էր ամենադաժան և անմարդկային տառապանքների: Հսկայական էին նրա կրած կորուստները: Մինչդեռ Սևրի պայմանագիրը ճանապարհ էր հարթում ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման համար: Հայ ժողովրդի պատմական բնօրրանում անկախ պետականության ստեղծման միջոցով արդարացի լուծում էր ստանում հայկական հարցը, վերականգնվում էր պատմական արդարությունը, բարենպաստ պայմաններ էին ստեղծվում մեր ժողովրդի տնտեսական և ժողովրդագրական ներուժի վերականգնման, նրա բնականոն զարգացման և առաջընթացի համար: Չնայած Սևրի պայմանագիրն այդպես էլ կյանքի չկոչվեց, այն շարունակում է գոյություն ունենալ որպես պատմական փաստ, մեր պարտքն է հիշել այն, գիտակցել և պահպանել նրա խորհուրդը»,-իր խոսքը եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը

Treaty of Sevres is historic fact, our duty is to remember and preserve its meaning – PM Pashinyan
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. On the 100th anniversary of the signing of Treaty of Sevres, Armenian scholars are holding the “Treaty of Sevres and the Armenian Question” forum at the National Academy of Sciences in Yerevan.
Vice President of the academy Yuri Shukuryan read Prime Minister Nikol Pashinyan’s address to the forum.
Greeting the participants of the conference, the Prime Minister expressed profound gratitude for organizing the important event.
“The Treaty of Sevres has a significant place in the modern history of the Armenian people. It’s no coincidence that it remains subject to scientific studies and research. Therefore, it is highly important for the unbiased studies conducted by our scientists of this one-century old document, the events and developments preceding and succeeding its signing, to be accessible to both our people and the broad international community,” the prime minister wrote in his welcoming remarks.
PM Pashinyan stressed that the Treaty of Sevres is a historical fact and it remains such up to this day.
Speaking about the importance of the treaty, the PM noted that “it was signaling the end of the cursed years. Like the Treaty of Versailles in Europe, the Treaty of Sevres was forming a new system of inter-state relations in the region. [The treaty] was introducing new principles and values, it was establishing not only peace but also justice in [Western Asia].”
Pashinyan says the core of the treaty was the principle of self-determination and equality of nations. The treaty was ending the centuries-old slavery imposed by empires and was giving independence and freedom to peoples of the region.
“Moreover, by providing the right to establish national states in historic territories, it was creating favorable conditions for the coexistence of Muslim and Christian peoples in the region, for peaceful coexistence and preservation of civilizational diversity of the region and their further development. Second, the Treaty of Sevres is the international document that recognized and affirmed Armenia’s independence.  The Republic of Armenia was acting as a legally equal party to this treaty. Centuries after losing independence, the Armenian government was for the first time signing an international treaty with great powers. The Republic of Armenia was being recognized in the defined borders of the treaty as a full member to international relations and a legally equal subject to international law’, the PM said.
PM Pashinyan emphasized that through being party to the treaty Armenia’s and the Armenian people’s contribution to the allied victory in WWI and establishment of peace was also being recognized. The treaty was emphasizing and duly appreciating the Armenian people’s role in international relations and the post-war governing of the world.
“Third, Article 89 of the Treaty of Sevres was stating and affirming the Armenian people’s historic and undisputed relation with the Armenian Highlands, where the Armenian people were born, lived and shaped statehood and culture for millennia. And finally, the Treaty of Sevres was signed in the years following the Armenian Genocide. The Armenian people were subjected to the cruelest and inhumane sufferings, with huge losses. Whereas, the Treaty of Sevres was paving the way for overcoming of consequences of the Armenian Genocide. The Armenian Question was receiving a just resolution through the creation of an independent statehood in the historic home of the Armenian people, historic justice was being restored, and favorable conditions were being created for the restoration of the economic and demographic potential of the Armenian people. Although the Treaty of Sevres wasn’t fulfilled, it continues existing as a historic fact, our duty is to remember it, realize and preserve its meaning,” Pashinyan said.