Հայաստանից օգնության առաջին խմբաքանակն արդեն Բեյրութում է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից օգնության առաջին խմբաքանակն արդեն Բեյրութում է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Հայաստանի կողմից եղբայրական Լիբանանին տրամադրվելիք օգնության երեք խմբաքանակներից առաջինն արդեն ժամանել է Բեյրութ։ Հայաստանից Բեյրութին` ի խորոց սրտի»,- նշել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Հայաստանն առաջին չվերթով որպես հումանիտար օգնություն Լիբանան է ուղարկում դեղորայք և առողջապահական պարագաներ։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել էր ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ով նույնպես մեկնել է Լիբանան՝ տեղում հայկական համայնքի խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով։ «Մենք, շատ նրբանկատ գտնվելով, Լիբանանում մեր համայնքի շահերից ելնելով՝ առաջին բեռը տանում ենք Լիբանանի ժողովրդի, Լիբանանի պետության համար, որպեսզի հարց չծագի, թե ինչու են առանձին մոտեցում ցույց տալիս Լիբանանի հայկական համայնքին, և ոչ թե Լիբանանի ողջ ժողովրդին։ Երկրորդ չվերթով արդեն հայկական համայնքի համար կլինի պարենամթերք, այն ամենը, ինչ համայնքն անհրաժեշտ է համարում ըստ ցուցակների, որոնք արդեն ստացել ենք։ Նույնը նաև երրորդ չվերթով։ Շատ կարևոր ենք համարում, որպեսզի Լիբանանի ժողովուրդը հասկանա, որ մենք հիշում ենք այն դրական դերը, որ նրանք խաղացել են մեր ժողովրդի ճակատագրում, մանավանդ Ցեղասպանությունից հետո, երբ նրանք թույլ են տվել, որ մեր հայրենակիցներն այնտեղ հաստատվեն և բարգավաճեն երկար տարիներ»,- նշել էր նա։
Սինանյանը հավելել էր, որ Լիբանան են գնում այնպիսի պայմաններում, երբ երկիրն ալեկոծված է։ «Բայց Լիբանանի ժողովուրդը մեզ համար  եղբայրական ժողովուրդ է, պետությունն էլ մեզ համար եղբայրական պետություն է»,- ասաց Սինանյանը։
Մարդասիրական  բեռների արկղերն ունեին հետևյալ մակագրությունը՝ «Հայաստանի սրտից Բեյրութին»։
Զարեհ Սինանյանը հայտնեց, որ հաջորդ թռիչքը տեղի կունենա օգոստոսի 9-ին, իսկ երրորդը՝ օգոստոսի 11-ին։ Նրա խոսքով, սակայն, սա չի նշանակում, թե դրանով սահանափակվելու են։
Օգոստոսի 4-ին հզոր պայթյունը ցնցել է Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութը: Ականատեսները տեսանկարահանել են կատարվածն ու ներկայացրել ավերածությունները, որոնք տեղի են ունեցել շրջակայքում: Տեսանկարահանումը ֆիքսել է հարվածային ալիքը, որը ցնցել է մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող շինությունները: Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը բոլոր հիվանդանոցներին հրահանգել էր պատրաստվել վիրավորների ընդունմանը, իսկ երկրի Առողջապահության նախարարը հեռուստատեսությամբ հայտնել է, որ վիրավորների թիվը շատ մեծ է: Լիբանանի նախագահն Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ էր հրավիրել։ Երկրում օգոստոսի 5-ը սգո օր է հայտարարվել։ Վերջին տվյալներով՝ զոհերի թիվը գերազանցել է 157-ը, վնասվել է ավելի քան 5 հազար մարդ: Պայթյունի հետևանքով զոհերի շարքում 13 հայ կա և շուրջ 300 վիրավոր:

Первая партия  помощи из Армении уже  в  Бейруте
Первая партия помощи из Армении уже находится в Бейруте. Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян в своем микроблоге в Twitter.
«Первая из трех партий помощи, которые Армения окажет братскому Ливану, уже прибыла в Бейрут. «Армения — Бейруту, от всего сердца», - сказал глава МИД РА.
Первым рейсом Армения отправляет в Ливан медикаменты и предметы медицинского назначения в качестве гуманитарной помощи. Об этом в беседе с журналистами в аэропорту "Звартноц" заявил верховный комиссар РА по делам диаспоры Заре Синанян, который также выехал в Ливан для ознакомления на месте с проблемами армянской общины.
«Будучи очень чуткими, а также в интересах нашей общины в Ливане, мы доставляем  первую партию помощи  для ливанского народа, ливанского государства, чтобы не возникало вопроса, почему  проявляется отдельный подход к армянской общине Ливана, а не ко всему ливанскому народу. Вторым рейсом  будет послано продовольствие для армянской общины, все, что община считает необходимым согласно спискам, которые мы уже получили. То же будет и  третьим рейсом. Считаю, что  ливанскому народу очень важно понять, что мы помним положительную роль, которую они сыграли в судьбе нашего народа, особенно после Геноцида, когда они позволили нашим соотечественникам поселиться там и процветать на долгие годы», – сказал он.
Синанян добавил, что они едут в Ливан в трудных и сложных условиях - в стране беспорядки. «Но народ Ливана для нас братский народ, а государство для нас - братское государство», - сказал Синанян.
На ящиках с гуманитарным грузом   надпись: «Из самого сердца Армении — Бейруту».
Заре Синанян сообщил, что следующий рейс состоится 9 августа, а третий - 11 августа. Однако, по его словам, это не означает, что этим  все ограничится.
4 августа   столицу Ливана Бейрут потряс мощный взрыв. Очевидцы засняли произошедшее и представили разрушения  в этом районе. На видео зафиксирована ударная волна, которая сотрясла здания в радиусе нескольких  километров. Министерство здравоохранения Ливана проинструктировало все больницы подготовиться к приему раненых, а министр здравоохранения страны заявил по телевидению, что число раненых очень велико. Президент Ливана созвал специальное заседание Совета Безопасности. 5 августа был объявлен в стране днем траура. По последним данным, число пострадавших превысило 157 человек, более 5 тысяч человек получили ранения. Среди жертв взрыва 13 армян, около 300 ранены.