Արցախի անվտանգությունը Հայաստանի կարևորագույն շահերից է․ ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում ներդրված է երկրի հիմնական շահերը՝ ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն և Արցախի անվտանգություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասաց Ազգային անվտանգության ռազմավարության նվիրված հանրային քննարկման ժամանակ։
«Ռազմավարությունն ունի տրամաբանություն, աստեղ փորձել ենք ներդնել Հայաստանի Հանրապետության հիմնական շահերը, որոնք առանձնացվել են 3 կետի՝ ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն և Արցախի անվտանգություն։ Այսպիսով՝ մենք ԱՀ-ին տվել ենք ՀՀ շահի ամենաբարձր մակարդակը»,- նշեց Գրիգորյանը և հավելեց, որ տարածքային ամբողջականության, Հայաստանի սուվերենության հետ միասին Արցախի անվտանգությունը համարվում է ՀՀ կարևորագույն շահերից մեկը։
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ այն մոտեցումները, որոնք ձևակերպված են Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ, ամբողջությամբ արտացոլում են իրականությունը։
«Այնտեղ Ադրբեջանի հնարավոր ռազմական գործողությունները ձևակերպված են որպես առաջնային սպառնալիք, Թուրքիան այն իմաստով է սպառնալիք, որ Ադրբեջանին է աջակցություն ցույց տալիս։ Արտաքին քաղաքականության մեջ կա համահայկականության սկզբունքը, որն ընդհանուր առմամբ հստակ ցույց տվեց Ռուսաստանում բիզնեսների հետ ստեղծված խնդիրները, համահայկականության օրակարգը, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր մասերում հայերի համախմբումը»,- ընդգծեց Արմեն Գրիգորյանը։

Безопасность Арцаха является одним из ключевых интересов Армении — секретарь Совбеза РА
В Стратегию национальной безопасности Республики Армения заложены основные интересы страны: суверенитет, территориальная целостность и безопасность Арцаха.
Как передает Арменпресс, секретарь Совета безопасности Армен Григорян сказал об этом в ходе общественного обсуждения, посвященного стратегии национальной безопасности.
«Стратегия имеет логику, и здесь мы постарались вложить основные интересы Республики Армения, которые были разделены на 3 пункта: суверенитет, территориальная целостность и безопасность Арцаха. Таким образом, мы передали Арцаху высший уровень интересов Армении», - сказал Григорян, добавив, что наряду с территориальной целостностью и суверенитетом Армении безопасность Арцаха считается одним из важнейших интересов Армении.
По словам секретаря Совета безопасности, подходы, сформулированные в Стратегии национальной безопасности, в полной мере отражают реальность.
«Возможные военные действия Азербайджана там указаны в качестве основной угрозы. Турция - это угроза в том смысле, что она поддерживает Азербайджан. Во внешней политике существует принцип панармянства, который в целом четко показал проблемы, создаваемые для бизнесов в России, повестку панармянства, а также объединение армян в разных частях света», - подчеркнул Армен Григорян.