Ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձին մասնակցել է 100 մարդ, փորձել են գրավել «Անվախ» դիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբին անդրադարձավ այս գիշեր՝ ժամը 03։40-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈւ հատուկ ջոկատայինների կողմից ավելի քան 100 հոգու կազմով  դիվերսիոն հարձակմանը: Այն ուղղված է եղել ՀՀ ԶՈւ Տավուշի մարզի «Անվախ» կոչվող սահմանապահ դիրքը գրավելուն:
«Դիրքը գտնվում է Տավուշի մարզի Մովսես և Այգեպար գյուղերի ուղղությամբ, և հենց այս դիրքի շրջանում են զարգանում վերջին օրերի իրադարձությունները։ Հայոց բանակի դիրքապահները նկատել են հակառակորդի շարժը և անցնելով շրջանաձև պաշտպանության՝ կանխել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձը։ Թեժ մարտից հետո հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ նախնական տվյալներով տալով զոհեր և վիրավորներ, կորցնելով տեխնիկա։ Այնուհետև ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 05։20-ին սկսել են հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը՝ կիրառելով ականանետ և Դ-30 հաուբից։ Զուգահեռ գրոհներ են ձեռնարկվեր Անվախ դիրքի հարևան դիրքերի ուղղությամբ, սակայն Հայաստանի Զինված ուժերը բոլոր գրոհները վստահորեն հետ են մեղել և իրավիճակն առել լիակատար վերահսկողության տակ։ Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր կողմից զոհեր և վիրավորներ չկան՝ ոչ զինվորականների, ոչ քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ սկսած կիրակի օրվանից, ադրբեջանական կողմը հրետակոծել է Մովսես, Այգեպար, Չինարի, Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերը, ինչի հետևանքով վնասվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, բնակելի տներ։ «Ես արդեն հանձնարարել եմ ուսումանսիրել վերջին օրերի հասցրած վնասները և տալ գնահատական»,- հավելեց կառավարության ղեկավարը:

YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. During today’s Cabinet meeting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan commented on the sabotage infiltration attempt carried out by the Azerbaijani special forces at night on the border, which involved more than 100 personnel and aimed at capturing the border position of the Armenian Armed Forces named “Anvakh” located in Tavush province.
“The position is located in the direction of Movses and Aygepar villages of Tavush province, and the latest developments are taking place around this position. The Armenian Army’s position holders noticed the adversary’s movement and switching to all-round defense prevented the sabotage infiltration attempt. After a hot battle the adversary was pushed back, suffering casualties, a loss of equipment according to the preliminary data. Then, the Azerbaijani forces started shelling Aygepar and Movses villages, using mortar and D-30 howitzer at around 05:20. Parallel attacks were also launched on the neighboring Anvakh position, but the Armenian Armed Forces repelled all the attacks and took the situation under full control. I want to state that we do not have casualties neither among the military nor the civilians”, the PM said.
Pashinyan said starting from Sunday the Azerbaijani side has shelled Movses, Aygepar, Chinari, Nerkin Karmiraghbyur villages as a result of which the civilian infrastructures, civilian homes have been damaged. “I have already tasked to examine the damages and give an assessment”, he said.