Մանֆրեդ Վեբերը պատմական սխալ Է համարել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցման շուրջ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը (ԵՄ) պետք Է դադարեցնի Թուրքիայի անդամակցման շուրջ բանակցությնունները, որոնք պատմական սխալ են դարձել: Հուլիսի 9-ին այդ մասին հայտարարել Է Եվրամիության խոշորագույն վերազգային քաղաքական կուսակցության՝ Եվրոպայի կոնսերվատիվ ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) առաջնորդ Մանֆրեդ Վեբերը՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի նստաշրջանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թուրքիայի ընդունման շուրջը բանակցությունները պատմական սխալ Էին, որը սոսկ պատրանք ստեղծեց եւ երկիրն ավելի մոտ չդարձրեց Եվրամիությանը: Մենք պետք Է դադարեցենենք ԵՄ-ին Թուրքիայի անդակցման բանակցությունները եւ մշակենք նոր օրինական հիմք այդ երկրի հետ մեր հարաբերությունների համար»,- հայտարարել Է նա՝ դիմելով ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին:
«Այո՛, մենք համագործակցել ենք Թուրքիայի հետ, եւ մնում են մի շարք ընդհանուր շահեր, բայց Թուրքիայի նկատմամբ իրադրությունը փոխվել Է,- ասել Է նա:- Թուրքիան ավելի ու ավելի հեռու Է գնում Եվրամիության արժեքներից: Արեւելյան Միջերկրականում իրադրությունը սրվում Է, Թուրքիան անօրինական հորատման գործունեություն Է իրականացնում (Կիպրոսի ափերի մոտ – ծանոթ. խմբ.), անհիմն համաձայնագրեր Է կնքում Լիբիայի հետ (Միջերկրական ծովի ջրատարծքի եւ ափամերձ ծանծաղուտի բաժանման շուրջը, որոնք ոտնահարում են Կիպրոսի շահերը), մենք արդեն տեսանք ռազմական միջադեպը ֆրանսիական նավի հետ:
Եվրամիությունը պետք Է հստակ հասկանալ տա, որ (Թուրքիայի կողմից) Հունաստանի եւ Կիպրոսի սահմանների հաճախացած ապօրինի հատումները միգրանտների կողմից ոչ թե Թուրքիայի երկկողմ խնդիրներ են Կիպրոսի եւ Հունաստանի հետ, այլ Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի խնդիրը»: Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցման պաշտոնական բանակցությունները մեկնարկել են 2005 թվականի հոկտեմբերին, այդ կերպ դրանք շարուակվում են արդեն գրեթե 15 տարի: Այդ ընթացքում ԵՄ այդ երկրի ընդունման ոչ մի կարգի իրական հեռանկար չի նշմարվել, ինչպես նաեւ ոչ մի կարգի ժամանակավոր շրջանակներ չկան բանակցություններն ավարտելու համար: Ընդհակառակը, այդ բանակցությունների բուն բարդ գործընթացը գրգռիչ Է դարձել Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ երկկողմ հարաբերություններում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидер ведущей партии ЕС назвал исторической ошибкой переговоры о приеме Турции в Евросоюз
Евросоюз (ЕС) должен прекратить переговоры о приеме Турции, которые стали исторической ошибкой. Об этом заявил в четверг Манфред Вебер, глава крупнейшей наднациональной политической партии ЕС - консервативной Европейской народной партии (ЕНП), выступая на сессии Европарламента.
"Переговоры о приеме Турции оказались исторической ошибкой, которая вызвала только фрустрацию в Турции и не привела страну ближе к ЕС. Мы должны прекратить переговоры о вступлении Турции в ЕС и разработать новую легальную основу для наших отношений с этой страной", - заявил он, обращаясь к участвующему в сессии верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю.
"Да, у нас было сотрудничество с Турцией и остается ряд общих интересов, но ситуация в отношении Турции изменилась, - сказал он. - Турция уходит все дальше от ценностей ЕС. Ситуация в Восточном Средиземноморье обостряется, Турция ведет нелегальную буровую деятельность (у берегов Кипра - прим. ТАСС), заключает несостоятельные соглашения с Ливией (по разделу акватории и шельфа Средиземного моря, ущемляющего интересы Кипра - прим. ТАСС), мы уже наблюдали военный инцидент с французским кораблем. ЕС должен четко дать понять, что проблема участившихся нелегальных пересечений границ Греции и Кипра мигрантами [cо стороны Турции] - это не двусторонние проблемы Турции с Кипром и Грецией, это проблема Турции и ЕС",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Официальные переговоры о приеме Турции в ЕС стартовали в октябре 2005 года, таким образом они продолжаются уже почти 15 лет. За это время никакой реальной перспективы приема этой страны в ЕС не наметилось, также как нет никаких временных рамок для завершения переговоров. Напротив, сам сложный процесс этих переговоров неоднократно становился раздражителем в двусторонних отношениях между Турцией и ЕС.