Վարչապետն իրավիճակի հաղթահարման գրավական է համարում անհատական վարքի փոփոխությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո ճեպազրույց է անցկացրել առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը շարունակում է մնալ ծանր: Շաբաթ և կիրակի օրերին շուրջ հազար նոր դեպք է գրանցվել և առողջապահական համակարգը շարունակում է աշխատել ծանրաբեռնված ռեժիմով: «Մենք ոչ միայն Հայաստանից ենք վատ լուրեր ստանում, այլև ամբողջ աշխարհից: Բազմաթիվ երկրներում, կարծես, իրավիճակը վերցված էր հսկողության տակ, սակայն գալիս են լուրեր, որ նոր ալիք է սկսվում: Դա ավելի  է խտացնում այն պատկերացումը, որ մենք ունենք ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ իրավիճակի վերաբերյալ ռազմավարությունը շարունակում է մնալ նույնը: «Իրավիճակի հաղթահարումը տեսնում ենք նաև քաղաքացիների անհատական վարքի փոփոխության և համագործակցության արդյունքում: Պարզապես միայն վարչական մեթոդները որևէ արդյունք չեն կարող տալ: Շաբաթ օրը շրջայց եմ կատարել Ավան վարչական շրջանում, դիմակներ եմ բաժանել: Կարող եմ ասել, որ հիմնական խնդիրն այն է, որ քաղաքացիները չեն հավատում անհատական վարքի փոփոխության ազդեցությանն իրավիճակի վրա: Ինձ համար անակնկալ էր, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ իրենց շրջապատում չէին արձանագրել վարակի դեպք և սա էլ ավելի բարդացնում է մեր խնդիրը: Ճիշտ վարվելակերպը ոչ թե այն է, որ սպասենք առնչվենք այդ դեպքերի հետ, այլ ի գիտություն ընդունենք վարակի վերաբերյալ առկա տեղեկատվությանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է՝  պետք է շարունակել քաջալերել մեր քաղաքացիներին, որ պահպանեն անվտանգության կանոնները, կրեն դիմակ ամենուր, պահպանեն սոցիալական հեռավորություն:
Նախարար Արսեն Թորոսյանը հավելել է, որ կատարված թեստերի 30 տոկոսի դեպքում պատասխանը դրական է: «Լավ է, որ այդ առումով աճ չկա, բայց վատ է, որ բացարձակ առումով այդ թվերը մնում են բարձր: Երեկվա դրությամբ մեր մահճակալային ընդհանուր ֆոնդն արդեն հասել է 2600-ի, որից 2300-ը սովորական մահճակալներ են, դրանց մեծ մասը հագեցած է թթվածնային կենտրոնական մատակարարումով, իսկ մոտ 300-ը վերակենդանացման մահճակալներն են: Զբաղվածությունը շատ բարձր է, հատկապես վերակենդանացման բաժանմունքներում:
Ծանր և ծայրահեղ  ծանր պացիենտների ընդհանուր թիվը մոտ 650 է, նրանցից 47-ը գտնվում է թոքերի արհեստական շնչառության սաքրերի տակ: Ժամը 15:00-ի դրությամբ մենք չունենք որևէ պացիենտ, որն ունի հրատապ հոսպիտալիզացիայի կարիք, բայց հոսպիտալացված չէ: Նաև ունենք 20 պացիենտ, որոնք կարիք ունեն այլ հիվանդանոցներից տեղափոխվել կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող ԲԿ-ներ»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով, այն, որ  ամեն օր ունենում ենք հարաբերականորեն կայուն թվեր, դա ևս հակահամաճարակային միջոցառումների շնորհիվ է: «Սովորաբար նման համավարակները տարածվում են պայթյունաձև, բայց մենք նման իրավիճակ չունենք: Այսինքն դիմակների պատշաճ կրելը մեզ մոտ էլ է ապացուցել, որ դրանք արդյունավետ են: Եթե այդպես չլիներ, մենք պատիկներով ավելի շատ դեպքեր կունենայինք: Այսինքն դիմակների կրումն աշխատում է:
Ինչպես առանց կոշիկ հագնելու տնից դուրս չենք գալիս, այնպես էլ պետք է առանց դիմակի դուրս չգանք, չպետք է դիմակն իջեցնենք ու բացենք մեր քիթը»,- ասել է նախարարը:

Преодоление ситуации мы видим в результате изменения индивидуального поведения граждан: премьер
Премьер-министр Никол Пашинян после заседания комендатуры провел брифинг вместе с министром здравоохранения Арсеном Торосяном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян отметил, что ситуация с коронавирусом в Армении продолжает оставаться тяжелой. В субботу и воскресенье у нас было зафиксировано около 1000 новых случаев заражения, и система здравоохранения продолжает работать в нагруженном режиме. “Мы получаем плохие новости не только из Армении, но и со всего мира. Из многочисленных стран, где, кажется, ситуация с эпидемией считалась контролируемой, мы получаем новости, что начинается новая волна. Это еще больше сгущает представления, имеющиеся у нас о текущей ситуации”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что стратегия относительно ситуации продолжает оставаться прежней. “Мы видим, что эту ситуацию можно преодолеть в результате изменения индивидуального поведения граждан и сотрудничества. Только административные методы не могут дать результатов. В субботу я совершил обход по административному району Аван, раздавал маски. Могу сказать, что основная проблема заключается в том, что граждане не верят в воздействие изменений индивидуального поведения на ситуацию. Для меня стало сюрпризом то, что многие граждане не зафиксировали случаев заражения в своем окружении, и это еще больше усложняет нашу задачу. Правильное поведение заключается не в том, чтобы ждать столкновения с этими случаями, а в том, чтобы принять к сведению информацию о наличии инфекции”, - сказал Никол Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул, что нужно продолжать поощрять наших граждан соблюдать правила безопасности, везде носить маску, соблюдать социальную дистанцию.
Министр Арсен Торосян добавил, что в 30% случаев ответы тестов на коронавирус бывают положительными. “Хорошо, что в этом отношении нет роста, однако плохо то, что эти показатели в абсолютном значении остаются высокими. По состоянию на вчерашний день, наш общий коечный фонд уже достиг 2600, 2300 из которых – обычные койки, большая их часть оснащена центральной подачей кислорода, а около 300 – реанимационные койки. Загруженность остается высокой, особенно в реанимационных отделениях.
Состояние здоровья около 650 пациентов тяжелое и крайне тяжелое, 47 из них подключены к аппаратам ИВЛ. По состоянию на 15:00 часов у нас нет пациентов, нуждающихся в срочной госпитализации, но не госпитализированных. У нас также 20 пациентов, которых необходимо перевести из обычных больниц в медицинские центры, которые занимаются лечением коронавирусной болезни”, - сказал министр.
По его словам, то, что ежедневно бывают относительно стабильные показатели, является результатом противоэпидемических мероприятий. “Обычно распространение подобных эпидемий имеет взрывообразный характер, но у нас ситуация не такая. Т.е. надлежащее ношение масок и у нас доказало свою эффективность. В противном случае, у нас было бы намного больше случаев. Т.е. ношение масок работает.
Точно так же, как вы не выходите из дома без обуви, так и не должны выходить без маски, не должны опускать маску и открывать нос”, - сказал министр.