Հայաստանում հաստատվել է COVID-19-ի 706 նոր դեպք․ ապաքինվել է 205, մահացել 7 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հուլիսի 5-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 28 606 դեպք, որոնցից 16 140-ն` առողջացած: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կայքում:
Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ 11 824 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 122682 թեստավորում:
Այսպիսով` կա կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 706 նոր դեպք և 205 առողջացած։
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 484 (ավելացել է ևս 7-ով) դեպք: ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ մահացած պացիենտները եղել են 70, 77, 81, 86 տարեկան տղամարդիկ և 67, 66, 79 տարեկան կանայք։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Արձանագրվել է մահվան ևս 1 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 158 է։

COVID-19: в Армении зарегистрировано 706 новых случаев, выздоровели 205 человек, умерли – 7
По состоянию на 5 июля в Армении было подтверждено в общей сложности 28 606 случаев коронавирусной болезни, 16 140 пациентов были вылечены.
Как  передает Арменпресс,  об этом  сообщает  сайт  Национального центра контроля и предотвращения заболеваний Министерства здравоохранения  РА.
11 824  пациента в настоящее время получают лечение от коронавирусной болезни. Всего было проведено 122.682 тестов.
Таким образом, зарегистрировано 706 новых случаев коронавирусной болезни  и 205 излечившихся.
Всего было зарегистрировано 484 случаев смерти (+ 7) от коронавирусной болезни. По данным Министерства здравоохранения РА, умершими пациентами были 70, 77, 81, 86 -летние мужчины, 67, 66, 79 -летние женщины. У всех были сопутствующие хронические заболевания.
Зарегистрирован еще 1 случай смерти  у пациентов с коронавирусной инфекцией, но  причина  смерти  другая. Общее количество таких случаев составляет 158.
12  июня  правительство приняло решение, согласно которому   чрезвычайное положение, объявленное в Армении 16 марта 2020 года и продленное до 13 июня, продлено  еще  на 30 дней — с   17:00 часов  13 июня  2020 года  до 17:00 часов  13 июля 2020 года  включительно.