Բարձրակարգ ֆիլմեր, սպասված հանդիպումներ. «Ոսկե ծիրանը» կանցկացվի կենդանի, քաղաքային մթնոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանյան ամառները գունազարդող «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը կորոնավիրուսի տարածման պատճառով այս տարի կանցնացվի նոյեմբերին:  Փառատոնի շրջանակում կինոյի երկրպագուները հնարավորություն կստանան դիտել հեղինակավոր կինոփառատոններում հաղթած ինչպես լիամետրաժ, այնպես էլ կարճամետրաժ գեղարվեստական և վավերագրական ֆիլմեր: Ավանդույթի համաձայն՝ փառատոնի շրջանակում Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում կբացվեն կինոարվեստի հայ նվիրյալների աստղերը:
Սպասվող կինոփառատոնի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է «Ոսկե ծիրանի» գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանի հետ:
- Համավարակի տարածման պատճառով այս տարի մի շարք փառատոններ անցկացվում են առցանց հարթակում: Ի՞նչ ձևաչափով է կազմակերպվելու «Ոսկե ծիրանը»: Փառատոնի անցկացման ժամկետները հստակեցվա՞ծ են:
- Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, փառատոնը կկայանա նոյեմբերի առաջին շաբաթվա ընթացքում՝ 1-8-ը: Ամեն ինչ անում ենք, որ հրաժարվենք օնլայն ձևաչափից՝ համոզված լինելով, որ «Ոսկե ծիրանի» դեպքում միշտ կարևոր է եղել  կենդանի, քաղաքային մթնոլորտը։ Իհարկե, իր մասշտաբով փառատոնը, հնարավոր է, ավելի սակավամարդ ու համեստ լինի՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ոչ ոք չգիտի, թե կոնկրետ նոյեմբերը որքան և ինչ տեսակ սահմանափակումներ կունենա։ Բայց դա բնավ չի նշանակում, որ առցանց տիրույթում միջոցառումներ ու անելիքներ չենք ունենա։ Որոշելով «չկորցնել» ավանդական փառատոնային հուլիսը՝ իրականացնելու ենք փառատոնի արտադրական և կրթական մասը՝ GAIFF Pro նախաձեռնությունը: Ինչպես և նախորդ տարիներին, ստացել ենք տարբեր երկրներից նախագծերի հայտեր և պայմանավորվածություններ ձեռք բերել առաջատար միջազգային փորձագետների հետ առցանց անցկացնելու GAIFF Pro հարթակի աշխատանքները:
Կա մեկ այլ կարևոր պարտք և արարողություն, որը սկսելու ենք հենց հունիսից: Խոսքը Շառլ Ազնավուրի հրապարակում պատվավոր աստղերի բացման մասին է: Այս տարի տոնելու ենք ռեժիսոր Գրիգոր Մելիք-Ավագյանի 100, Աղասի Այվազյանի 95, Առնոլդ Աղաբաբովի 90, Հրանտ Մաթևոսյանի 85 և Ռուբեն Գևորգյանցի 75-ամյակները:
- «Ոսկե ծիրանի» շրջանակում մշտապես հնարավորություն ենք ունենում դիտել Կաննի, Բեռլինի և այլ հեղինակավոր կինոփառատոններում ներկայացված և քննադատների բարձր գնահատականին արժանացած ֆիլմեր: 2020-ին ի՞նչ անակնկալներ են մեզ սպասում:
- Խոշոր փառատոններից միայն երկուսին բախտ վիճակվեց 2020-ին նախորդել կորոնավիրուսին և անցկացվել կենդանի ձևաչափով: Խոսքը Ռոտերդամի և Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնների մասին է: Բանակցում ենք այդ կինոփառատոններում ներկայացված ամենակարևոր ֆիլմերի երևանյան պրեմիերաները կազմակերպելու շուրջ:
Ինչ վերաբերում է անակնկալներին, ապա, նոյեմբերից բացի, հուլիսին ևս որոշակի փառատոնային ակտիվություն ցուցաբերելը արդեն իսկ անակնկալ է, մնացածն էլ՝ ընթացքում:
- Այս տարի քանի՞ մրցութային անվանակարգ է լինելու: Հատուկ մրցանակներ նախատեսվո՞մ են: Արդեն հստակ թիվ կա՞, թե քանի երկրից մասնակցության քանի հայտ է ներկայացվել:
­ Մրցութային ծրագրերն անփոփոխ են. դեռևս նախորդ տարվանից վերագործարկված «Կորիզը»՝ տարածաշրջանային կարճամետրաժ ֆիլմերի ծրագիրը, «Տարածաշրջանային համայնապատկեր» լիամետրաժ ծրագիրը, միջազգային մրցութային ծրագիրը, ինչպես նաև «Երևանյան պրեմիերաներ», «Ծուռ ծիրան» և ետահայաց ցուցադրություններ:
Հայտերի քանակը բացարձակ չի նվազել, քանի որ նախքան համաճարակը աշխարհում արդեն հասցրել էին նկարահանել բազմաթիվ ֆիլմեր, ուստի ֆիլմերի ընտրությունը շարունակում է մեծ լինել:
Խոսեցինք հոբելյաններից և հետահայաց ցուցադրություններից. հարկ եմ համարում ասել, որ չենք կարող անտեսել Տոնինո Գուերայի և Ֆեդերիկո Ֆելինիի 100-ամյա հոբելյանները։ Նոյեմբերին անպայման կանդրադառնանք այս երկու հանճարեղ վարպետներին:
Եթե հնարավոր լինի փառատոնի շրջանակում Հայաստանում հյուրընկալել կինոոլորտի ներկայացուցիչների, նրանց շարքում ականավոր դեմքերի կտեսնե՞նք: Եթե այո, կարո՞ղ եք բացել փակագծերը:
- Իհարկե, ճամփորդությունները 2020-ին դարձել են խնդրահարույց և սահմանափակ, բայց մինչ այս հաստատված ժյուրիի անդամներ, հյուրեր հայտնել են, որ բաց սահմանների պարագայում չեն չեղարկի իրենց այցերը Հայաստան: Մենք էլ մինչև նոյեմբեր կշարունակենք մեր բանակցությունները։

Высококачественные фильмы, долгожданные встречи: “Золотой абрикос” пройдет в живом формате
Международный кинофестиваль “Золотой абрикос”, озаряющий Ереванское лето, вследствие пандемии COVID-19, состоится в ноябре. В рамках фестиваля любители кино смогут посмотреть полнометражные, короткометражные и документальные фильмы, которые демонстрировались на разных престижных кинофестивалях. Согласно традиции, в рамках фестиваля на площади Шарля Азнавура будут вмонтированы звезды с именами деятелей армянского киноискусства.
О предстоящем кинофестивале корреспондент «Арменпресс» беседовал с художественным директором “Золотого абрикоса” Кареном Аветисяном.
- Вследствие пандемии COVID-19 в этом году ряд фестивалей проводится на онлайн-площадках. В каком формате  пройдет “Золотой абрикос”? Уточнены ли сроки проведения фестиваля?
- Как мы уже сообщали, фестиваль пройдет в первую неделю ноября – с 1 по 8. Мы делаем все, чтобы отказаться от онлайн-формата, будучи уверенными, что в случае “Золотого абрикоса” всегда была важна живая, городская атмосфера. Конечно, по своему масштабу фестиваль, возможно, будет малочисленным и скромным, учитывая то обстоятельство, что никто не знает, сколько и какие ограничения будут конкретно в ноябре. Но это отнюдь не означает, что в онлайн-пространстве нам не придется проводить мероприятия и показы. Решив “не потерять” традиционный фестивальный июль, мы проведем производственную и образовательную часть фестиваля - инициативу GAIFF Pro. Как и в предыдущие годы, мы получили заявки и договоренности из разных стран о проведении онлайн работ платформы GAIFF Pro с ведущими международными экспертами.
Есть еще один важный долг и миссия, которые мы начнем с июня. Речь идет о монтаже звезд с именами деятелей армянского киноискусства на площади Шарля Азнавура. В этом году мы отмечаем 100-летие режиссера Григора Мелик-Авакяна, 95-летие Агаси Айвазяна, 90-летие Арнольда Агабабова, 85-летие Гранта Матевосяна и 75-летие Рубена Геворкянца.
- В рамках “Золотого абрикоса” мы всегда имеем возможность посмотреть фильмы, представленные на Каннском, Берлинском и других престижных кинофестивалях и удостоенные высокой оценки критиков.
- Только двум из крупных фестивалей посчастливилось в 2020 году опередить COVID-19 и пройти в живом формате. Речь о международных кинофестивалях в Роттердаме и Берлине. Мы ведем переговоры об организации ереванских премьер самых важных фильмов, представленных на этих кинофестивалях.
Что касается сюрпризов, то, кроме ноября, проявление определенной фестивальной активности в июле уже - сюрприз, а остальное - в процессе.
- Сколько конкурсных номинаций будет в этом году? Предусмотрены ли специальные призы? Уже есть точное количество заявок на участие, из скольки стран”?
- Конкурсные программы неизменны: еще с прошлого года “ядро” фестиваля - программа короткометражных региональных фильмов, полнометражная программа “Региональная панорама”, международная конкурсная программа, а также “Ереванские премьеры”, “Кривой абрикос” и ретроспективные показы.
Количество заявок абсолютно не уменьшилось, так как до эпидемии в мире уже успели снять множество фильмов, поэтому выбор фильмов продолжает быть большим.
Говоря о юбилярах и ретроспективных экспозициях, считаю нужным сказать, что мы не можем проигнорировать 100-летние юбилеи Тонино Гуэрры и Федерико Феллини. В ноябре мы обязательно обратимся к этим двум гениальным мастерам.
- Если в рамках фестиваля в Армении можно будет принимать представителей сферы кино, увидим ли среди них выдающихся деятелей? Если да, можете ли раскрыть скобки?
- Конечно, поездки в 2020 году стали проблемными и ограниченными, но до этого члены утвержденного жюри, гости сообщали, что при открытых границах они не отменят свои визиты в Армению. Мы до ноября будем продолжать наши переговоры.