Հոսպիտալացման կարիք ունեցող մարդկանց խնդիրն ամեն օրվա հետ ավելի փոքրանում է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանի և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի տնօրենի բուժական գծով փոխտնօրեն Պետրոս Մանուկյանի հետ անցկացրել է ճեպազրույց։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ կորոնավիրուսի համաճարակի ցուցանիշները կրկին կայունացման թույլ և նախնական նախանշաններ են ցույց տալիս և վերջնական հնարավոր չէ ասել, թե իրավիճակը կայունացել է:
««Բայց նախանշաններ կան: Կայունացումը տեղի է ունենում շատ բարձր նշաձողի վրա, երեկ 428 նոր դեպք ենք ունեցել, բայց նաև ուզում եմ ընդգծել, որ մեր ջանքերի շնորհիվ այս բարձր նշաձողով կայունացումը դառնում է տանելի մեր առողջապահական համակարգի համար: Ըստ էության, հոսպիտալացման կարիք ունեցող մարդկանց խնդիրն ամեն օրվա հետ ավելի փոքրանում է: Եթե կարողանանք պահպանել այս միտումը, կլուծենք հոսպիտալացման խնդիրն ամբողջ ծավալով ու կանցնենք կորոնավիրուսի համաճարակի հաղթահարման, ավելի ճիշտ՝ զրոյացման փուլին»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ այսօր բնակիչների մեծամասնությունը կրում է դիմակ, հետևում կանոններին, բայց դեռևս ցանկալի արդյունք չունենք: «Այսօր օրվա առաջին կեսին ոստիկանները 15:00-ի դրությամբ 1800 քաղաքացու տուգանել են դիմակ չկրելու համար: Այս թիվն ասում եմ ցավով, որովհետև մեր նպատակը տուգանելը չէ: Երեկ բացառիկ ցուցանիշ ենք ունեցել բուժվածների մասով՝ 775 բուժված: Ըստ էության, մենք ակտիվ դեպքերի որոշակի նվազում ենք արձանագրել»,-նշել է վարչապետը:
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսը նոր հիվանդություն է ու դեռևս շատ անորոշություններ կան դրա թե՛ տարածման, թե՛ կանխարգելման, թե՛ բուժման հետ:
«Այս ամիսներին առողջապահության նախարարությունը ոչ միայն կազմակերպել է կանխարգելիչ և բուժման աշխատանքները, այլև փորձել ենք սովորել հիվանդության մասին: Սովորել ենք մեր բուժաշխատողներից, միջազգային մեր այլ գործընկերներից, մեր փորձագետներից, թե  ինչպես կառավարել համաճարակը: Բավականին երկար ճանապարհ անցել ենք և դեռ անցնելու ենք: Քաղած դասերի հիման վրա փորձում ենք ընդունել որոշակի մարտավարություններ, ավելի արդյունավետ դարձնել հակազդումը»,-ասել է նա:
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ բուժական հարցերով փոխտնօրեն Պետրոս Մանուկյանը նշել է, որ կորոնավիրուսային հիվանդությունը ընթանում է անկառավարելի ընթացքով, անակնկալներ մատուցելով և անկառավարելի բարդություններով։ «Հիվանդներն ունեն բազմաթիվ ուղեկցող հիվանդություններ, որոնք առավելագույնս բարդացնում են հիվանդության ընթացքը։ Վերջին ժամանակներս ծանր ու ծայրահեղ հիվանդների աճի միտում նկատվեց, հիվանդանոցն առավել ծանրաբեռնված է աշխատում։ Հիվանդը, պատկերացրեք, ընդունվում է հիվանդանոց այնպիսի ցուցանիշներով, որ բնորոշ չեն առավել ծանր հիվանդին և կարճ ժամանակ անց նման կլինիկական ախտանիշներ, ինչպիսին է շնչահեղձությունը, մարդկանց մոտ տագնապի զգացողությունը, օդի պակասը, այդ գերլարվածությունն առաջացնում է այնպիսի վիճակ, որ զարգացման ընթացքը հիվանդների մոտ անկառավարելի ընթացքի է բերում։ Բառիս բուն իմաստով աչքիդ առաջ հիվանդները սկսում են շնչահեղձ լինել։ Այստեղ մեզ օգնության են հասնում շնչական ապարատները։ Ցավոք, հիվանդությունը ընթանում է անկառավարելի ընթացքով, անակնկալներ մատուցելով և իր բարդություններն այսօր նույնպես անկառավարելի են»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ն այժմ զբաղվում է միայն ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդների բուժմամբ: «Պատերազմ է ընթանում, բուժաշխատողները օր ու գիշեր պայքարում են կյանքեր փրկելու համար»,- ասել է Մանուկյանը՝ հորդորելով քաղաքացիներին հետևել պարետատան կանոններին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. After today’s meeting of the Commandant’s Office, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a news briefing with Deputy Healthcare Minister Lena Nanushyan and St. Gregory the Illuminator Medical Center Deputy Director Petros Manukyan, the PM’s Office told Armenpress.
The Premier said the coronavirus spread rate once again showed weak signs of stabilization, and while it would be hard to state for sure that the situation has stabilized, we can witness that we have the first such signs in the air.
“Stabilization is taking place at a very high rate: we had 428 new cases yesterday, but I wish to emphasize that our efforts have resulted in such a high rate of stabilization. In fact, we have curbed the problem of people in need of hospitalization. If this trend is maintained, we will solve the problem of hospitalization in full and move on to the stage of overcoming the epidemic, or rather, the stage of zeroing it,” the Prime Minister said.
According to Nikol Pashinyan, it is obvious that today most of the citizens are wearing masks and follow the prescribed rules, but unfortunately we have not had the desired result so far. “Today as of 15:00, the police had fined 1,800 citizens for not wearing masks. I am sorry to cite this figure, since our goal is not to fine people. Yesterday we had an unprecedented rate of recoveries - 775 patients. In fact, we recorded a certain setback in active cases,” the Prime Minister said.
Deputy Healthcare Minister Lena Nanushyan noted that the coronavirus infection is a new disease and there are still many uncertainties regarding its spread, prevention and treatment. “During these months, the Ministry of Healthcare not only organized preventive and curative work, but also tried to learn more about this disease. We have learned from medical staff, our international partners, and experts how to manage the epidemic. We have covered a pretty long way and still have a long way to go. Based on the lessons learned, we are trying to develop specific tactics in order to make counteraction more effective,” she said.
St. Gregory the Illuminator MC Deputy Director Petros Manukyan noted that the coronavirus disease has an unpredictable course with uncontrollable complications. “Patients often have many concomitant diseases that aggravate the course of treatment. In recent days, we could witness an upward tendency in the number of patients in serious and critical condition as hospitals continued to work under pressure. Imagine that a patient is admitted to a hospital with symptoms that are not typical of a serious condition, but after a short period of time, clinical symptoms such as suffocation, anxiety, shortness of breath and overstrain can cause the course of infection to become uncontrollable. Patients literally start to choke. Breathing devices are needed here. The disease regretfully has an unpredictable course, uncontrollable complications and surprises,” he said, noting that St Gregory the Illuminator Medical Center treats only those patients in serious and critical condition. “We are in war, as a matter of fact, and our medical workers are fighting day and night to save lives,” Mr. Manukyan said and urged citizens to observe the rules set by the Commandant’s Office.