Նյութերը պահպանված են․ Ազգային գրադարանի տնօրենը՝ սերվերների հետ կապված վթարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային գրադարանի սերվերային սարքերում առկա թվայնացված և արխիվացված նյութերը պահպանված են նաև առանձին կրիչներով, հետևաբար՝ սերվերների վնասվելու արդյունքում անգամ արխիվացված նյութերի կորուստ տեղի չի ունեցել և թվային նյութերի ամբողջականությանը վտանգ չի սպառնում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրենի պաշտոնակատար Հրաչյա Սարիբեկյանը՝ անդրադառնալով գրադարանի սերվերները ծխեցված վիճակում հայտնաբերելու մասին լուրին:
«Արտակարգ դրության պայմաններում գրադարանն աշխատել է միայն առցանց, իսկ սերվերները կարգավորվել են հեռավար կերպով: Մայիսի 10-ին ինտերնետ կապի խափանման և ՀԱԳ էլեկտրոնային շտեմարանների առցանց անհասանելիության պատճառները պարզելու նպատակով ՀԱԳ աշխատակիցները շենքի պահպանությունն իրականացնող ոստիկաններից մեկի ուղեկցությամբ որոշ էլեկտրական սարքեր հայտնաբերել են ծխեցված վիճակում: Այնուհետև ժամանել է նաև շենքում ծառայություն իրականացնող ԱԻՆ աշխատակիցը»,- պարզաբանեց տնօրենը:
Գրադարանի տնօրինությունը տեղի ունեցածի բնույթը և հանգամանքները պարզելու նպատակով անմիջապես դիմում է ներկայացրել ԱԻ նախարարին, սակայն համապատասխան մասնագետներ դեռ չեն ժամանել գրադարան դեպքի հանգամանքները պարզելու: Քանի որ շենքի պահպանությունն իրականացնող ոստիկանները և ՀԱԳ անվտանգության աշխատակիցը նշել են, որ հոսանքի տատատումներ և անջատում է եղել, տնօրինությունը դիմում է ուղարկել նաև ՀԵՑ տնօրենին, պլանային և կանխարգելիչ անջատումների ու հոսանքի տատանումների վերաբերյալ տեղեկություն տրամադրելու խնդրանքով, որին դեռևս պատասխան չի տրվել:
Անդրադառնալով սերվերային սարքերի տեխնիկական վիճակին՝ Սարիբեկյանն ասաց, որ գրադարանի մասնագետի կողմից դրանց արտաքին տեսքի գնահատմամբ վիճակը հուսադրող է, սակայն լիարժեք գնահատական հնարավոր կլինի տալ դրանք ստուգելուց հետո, ինչը հնարավոր կլինի ԱԻՆ-ի կողմից դեպքի քննության և դրա վերաբերյալ արձանագրության տրամադրումից հետո: Այժմ գրադարանը քայլեր է նախաձեռնում ամբողջ աշխատանքային բազան՝ թվայնացված ողջ նյութը, տեղափոխել ամպային համակարգ և այն կրկին հասանելի դարձնել ընթերցող հանրությանը:
Հայաստանի Ազգային գրադարանի ընթերցողները մայիսի 9-ից չեն կարողանում մուտք գործել գրադարանի կայք, որից անվճար հնարավոր է օգտվել բոլոր օրերին: Հետևորդների բարձրացրած մտահոգությանն ի պատասխան Հայաստանի Ազգային գրադարանը «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում տեղեկացրել էր, որ գրադարանի առցանց էլեկտրոնային շտեմարանները ժամանակավորապես անհասանելի են տեխնիկական խնդիրների պատճառով, և մասնագետներն աշխատում են սեղմ ժամկետում վերականգնել: Այնուամենայնիվ թեմայի շուրջ համացանցում լուրեր էին շրջանառվում այն մասին, որ գրադարանի թվայնացված ամբողջ արխիվը ոչնչացել է հրդեհի հետևանքով, արխիվ, որի ստեղծման վրա տասնյակ տարիներ աշխատել են բազմաթիվ մասնագետներ:

Архив сохранен: и.о. директора Национальной библиотеки о повреждении серверов
Оцифрованные и архивированные материалы на серверных устройствах Национальной библиотеки Армении также хранятся на отдельных носителях, поэтому даже в результате повреждения сервера не произошла потеря архивных материалов, и целостности цифровых материалов не грозит никакой опасности. Об этом в беседе с Арменпресс сказал исполняющий обязанности директора Национальной библиотеки Армении Грачья Сарибекян, коснувшись новости об обнаружении серверов библиотеки в задымленном состоянии.
«В условиях чрезвычайного положения библиотека работала только в режиме онлайн, а серверы настраивались удаленно. 10 мая, чтобы выяснить причины сбоя подключения к интернету и недоступности электронных баз данных библиотеки, сотрудники Национальной библиотеку в сопровождении сотрудника полиции, охранявшего здание, обнаружили некоторые электрические устройства в задымленном состоянии. Затем прибыл сотрудник МЧС, который проводил службу в здании», - пояснил и.о. директора.
Дирекция библиотеки немедленно подала заявление министру по чрезвычайным ситуациям, чтобы выяснить характер и обстоятельства инцидента, но соответствующие специалисты еще не прибыли в библиотеку, чтобы выяснить обстоятельства инцидента. Так как охранник здания и сотрудник службы безопасности библиотеки сказали, что произошел сбой в подаче электроэнергии, дирекция направила директору ЭСА запрос о предоставлении информации о плановых и профилактических остановках и отключениях электропитания, на которые пока не было получено никакого ответа.
Коснувшись технического состояния серверных устройств, Сарибекян сказал, что оценка их внешнего вида специалистом библиотеки обнадеживает. Однако полную оценку можно будет дать только после их проверки, что станет возможным после того, как МЧС рассмотрит дело и предоставит протокол по нему. Сейчас библиотека предпринимает шаги для того, чтобы переместить всю рабочую базу данных, весь оцифрованный материал, в облачную систему и снова сделать ее доступной для читателей.
Читатели Национальной библиотеки Армении не могут получить доступ к веб-сайту библиотеки с 9 мая. В ответ на жалобы пользователей Национальная библиотека Армении объявила на своей официальной странице в Facebook, что электронные базы данных библиотеки временно недоступны из-за технических проблем, и специалисты работают над их скорейшим восстановлением. Тем не менее в интернете муссировались слухи о том, что созданный в течение многих лет весь оцифрованный архив библиотеки был уничтожен из-за задымления.