Նախատեսվում է դատավորների աշխատավարձի բարձրացում. վարչապետը և նախարարը քննարկում են բարեփոխումները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարդատության նախարար Ռուստամ Բադասյան վեթթինգի գործընթացում առավել կարևորում է ոչ թե այն, թե ով է լքելու համակարգը, այլ թե ով է համալրելու. այդ նպատակով դատական համակարգը գրավիչ է դարձվում լավ դատավորների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բադասյանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վեթթինգի իրականացման գործընթացի եւ ապօրինի գույքի բռնագանձման կարգավորումների վերաբերյալ քննարկմանը:
Վարչապետը նշեց՝ կառավարության գործունեության զեկույցի քննարկման ժամանակ էլ զգացել է, որ իշխանությունը բավարար մասշտաբով չի  լուսաբանել դատական օրենսգրքում տեղի ունեցած և արդեն ուժի մեջ մտած փոփոխությունները: Նա նկատեց՝ շատերն ասում են, թե կառավարությունը վեթթինգ է խոստացել, սակայն մոռացել խոսումը: «Ես կուզենայի, որ զրույցի ընթացքում մանրամասնեինք, թե ինչ փոփոխություններ են ենթադրվում դատական համակարգում Դատական օրենսգրքի փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելուց հետո»,-ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց նաև, որ աշխարհում եղել են վեթթինգի փորձեր, որոնց իմաստը եղել է ամբողջ դատական համակարգը դնել մի կողմ, եղել է իրավիճակ, որ երկրում վակուում է առաջացել, երկրում ընդհանրապես դատարան չի եղել, արդյունքում 10 անարդարների հետ 10 արդարների էլ են դուրս մղել համակարգից:
Բադասյանն արձագանքեց. «Իմ կարծիքով ավելի կարևոր է, թե ոչ թե ով է լքելու դատական համակարգը, այլ, թե ով է համալրելու դատական համակարգը»:
Նա հնչեցրեց մի քանի թիվ, բարեփոխում, որով դատական համակարգի գրավչությունը բարձրացնելու են և վստահ են լինելու, որ կարող են ունենալ պատասխանը հարցի, թե ով է համալրելու դատական համակարգը: «Մենք ունենք 244 դատավոր, որոնցից 183-ը Առաջին ատյանի դատարանում, 44-ը Վերաքննիչում, 17-ը՝ Վճռաբեկ դատարանում: Ի՞նչը պետք է փոխվի, որ դատական համակարգը գրավիչ լինի մասնագետների համար: Ընդ որում, իմ հնչեցրած թվերից ունենք 7 թափուր հաստիք: Վերջին 2 տարվա ընթացքում այն հավակնորդների թիվը, որոնք հաղթահարել են թեստավորման փուլը և ուսումնառություն են անցնում Արդարադատության ակադեմիայում, 30  է: Այսինքն, վերջին 2 տարում ունենք 30 հավականորդ, ընդ որում մի մասը դեռ չի ավարտել ուսումնառությունը»,-ասաց նախարարը:
Վարչապետը հետաքրքրվեց, թե այդ թիվն ինչի մասին է խոսում: Բադասյանը արձագանքեց՝ դա շատ ցածր թիվ է: Դա ևս մեկ վկայություն է, որ դատական համակարգը մեծ թվով լավ մասնագետների համար գրավիչ չէ: «Մասնակցության ցածր մակարդակ կա, ինչն առաջին ազդակն է, որ լուրջ փոփոխությունների պետք է գնանք: Կարծում եմ ՝ առաջին պայմանը արժանի աշխատավարձն է, վարձատրությունն է: Արդեն ունենք կոնկրետ ձևակերպված փաստաթուղթ: Դատական դեպարտամենտը նաև մեր հորդորով ներկայացրել է միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերով դատավորների վարձատրության ավելացման աստիճանական համակարգ: Դա ենթադրում է, որ եթե կառավարության կողմից ընդունվի, 2020 թվականին դատավորների աշխատավարձը կբարձրանա 50 տոկոսով, 2021-ին՝ 60 տոկոսով և 2022-ին 70 տոկոսով»,-ասաց Բադասյանը:
Այժմ Առաջին ատյանի դատավորի աշխատավարձը կազմում է շուրջ 661 հազար դրամ, Վերաքննիչ դատարանի դատավորինը՝ 727 հազար դրամ, Վճռաբեկինը՝ 760 հազար: Եթե 2020-ին աշխատավարձի բարձրացումը տեղի ունենա, ապա աշխատավարձը կկազմի արդեն 991 հազար դրամ, 2021-ին՝ 1 մլն 57 հազար, 2022-ին ՝ 1 մլն 123 հազար դրամ:
Փաշինյանը նկատեց՝ դատավորների աշխատավարձերի բարձրացումն արվում է ոչ թե դատավորների համար, այլ այն բազմահազարանոց քաղաքացիների համար, որոնք վարչապետին, նախարարին դիմում են գրում, ասում, թե դատարանը անարդար լուծում է տվել որևէ հարցի: «Պարզ է, որ դա արվում է նաև դատավորի համար, սակայն դա արվում է նրա համար, որ դատավորի աշխատանքն այնքան գրավիչ լինի, որ գան ներգրավվեն ամենաբարձր մակարդակի մասնագետները: Սա արվում է նրա համար, որ դատական համակարգի որոշումներից բավարարված լինեք և վստահ լինեք, որ դա արդար, օրինական որոշում է»,-ասաց վարչապետը:

Планируется увеличить зарплату судей: премьер-министр и министр юстиции обсудили реформы
В процессе проведения веттинга министр юстиции Армении Рустам Бадасян придает больше значения не тому, кто покинет систему, а тому, кто ее пополнит: с этой целью судебная власть делается более привлекательной для хороших судей. Как сообщает Арменпресс, Бадасян сказал об этом в ходе обсуждения с премьер-министром Армении Николом Пашиняном о процессе осуществления процесса веттинга и регулировании конфискации незаконно нажитого имущества.
Премьер-министр отметил, что во время обсуждения доклада о деятельности правительства он почувствовал, что власти недостаточно освещали изменения в Судебном кодексе, которые уже вступили в силу. Он отметил, что многие говорят, что правительство обещало провести веттинг, но забыл об обещании. «Я хотел бы подробно обсудить, какие изменения ожидаются в судебной системе после вступления в силу поправок к Судебному кодексу», - сказал он.
Пашинян также подчеркнул, что в мире предпринимались попытки провести веттинг, целью которого было отодвинуть всю судебную систему в сторону, была ситуация, когда в стране возникал вакуум, в стране не было суда, в результате вместе с 10 недобросовестными из системы исключались еще и 10 добросовестных.
Бадасян ответил. «Я думаю, что более важно не то, кто покинет судебную систему, а то, кто пополнит судебную систему».
Он озвучил несколько цифр, представил ряд реформ, которые повысят привлекательность судебной системы и позволят быть уверенными в том, что получить ответ на вопрос о том, кто будет пополнять судебную систему.
«У нас 244 судьи, 183 из которых работают в суде первой инстанции, 44 - в Апелляционном суде, 17 - в Кассационном суде. Что нужно изменить, чтобы сделать судебную систему более привлекательной для профессионалов? Кстати, у нас есть 7 вакансий из числа упомянутых мною. За последние два года число кандидатов, прошедших этап тестирования и обучающихся в Академии правосудия, составляет 30 человек. Т.е. у нас есть 30 кандидатов за последние два года, и некоторые из них еще не закончили учебу», - сказал министр.
Премьер-министр поинтересовался, о чем свидетельствуют эти показатели. Бадасян ответил, что показатель очень низкий, и это еще одно доказательство того, что судебная система не привлекательна для большого количества хороших специалистов.
«Уровень участия низкий, что является первым сигналом о том, что нам необходимо внести серьезные изменения. Я думаю, что первое условие - это достойная зарплата. У нас уже есть конкретный документ: по нашей просьбе Судебный департамент также ввел систему поэтапного повышения зарплаты судей в рамках программ среднесрочных расходов. Это означает, что, в случае ее принятия правительством, зарплата судей увеличится на 50 процентов в 2020 году, на 60 процентов в 2021 году и на 70 процентов в 2022 году», - сказал Бадасян.
В настоящее время зарплата судьи суда первой инстанции составляет около 661 тыс драмов, судьи апелляционного суда - 727 тыс драмов, кассационного суда - 760 тыс драмов. Если в 2020 году произойдет повышение заработной платы, то заработная плата составит 991 тыс драмов, в 2021 году - 1 млн 57 тыс, в 2022 году - 1 млн 123 тыс драмов.
Пашинян отметил, что повышение зарплат судей делается не для судей, а для тысяч граждан, которые пишут премьер-министру и министру, говоря, что суд дал несправедливое решение по какому-либо вопросу. «Понятно, что это делается и для судьи, но это делается для того, чтобы работа судьи была настолько привлекательной, что к работе привлекались специалисты самого высокого уровня. Это делается для того, чтобы люди были удовлетворены решениями судебной власти и были уверены, что это справедливое, законное решение», - сказал премьер-министр.