Մարուքյանի կարծիքով՝ միջադեպը պետք է ունենա քաղաքական հետևանքներ. «Լուսավոր Հայաստանը» լքեց դահլիճը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը կարծում է, որ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած միջադեպը պետք է ստանա քաղաքական գնահատական և ունենա քաղաքական հետևանքներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Էդմոն Մարուքյանը նման տեսակետ հայտնեց ընդմիջումից հետո վերսկսված նիստում իր ելույթում:
«Միջադեպից անցել է արդեն 3 ժամ և ավելի, սակայն մենք չտեսանք որևէ արձագանք, որը հարիր է ժողովրդավարական, քաղաքական համակարգին: Ես կարծում եմ, որ ոտնահարվել են ժողովրդավարության հիմքերը, հեղափոխության հռչակած արժեքները: Եվ ես կարծում եմ, որ Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ բան է տեղի ունեցել: Ինչքան հիշում եմ՝ խմբակցության ղեկավարի դեռ հետևից, կողքից չեն խփել: Բայց ասելիքս հետևյալն է՝ ինչ եղել է, քաղաքական է, և պետք է ունենա քաղաքական գնահատական: Քաղաքական ամեն մի բան ունի իր տրամաբանությունը և պետք է ունենա քաղաքական գնահատական: Եվ մենք ակնկալում ենք թե իշխող խմբակցությունից, թե Հայաստանի քաղաքական ուժերից, հասարակական սեկտորից այն քաղաքական գնահատականները, որոնք հարիր են ժողովրդավարական համակարգին»,-ասաց Մարուքյանը:
Նա շեշտեց՝ ուղղակի քաղաքական գնահատականը որևէ բան չի կարող փոխել,  միջադեպը պետք է ունենա քաղաքական հետևանքներ:
Մարուքյանը հայտնեց, որ խմբակցությունը լքում է նիստերի դահլիճը, և ապագայում կախված քաղաքական գնահատականներից և հետևանքներից ՝ կանի եզրահանգումներ, կորոշակիցնի իր անելիքները և կհասկանա, թե ապագայում ինչպես է աշխատելու այս խորհրդարանում:
«Լուսավոր Հայաստան»  խմբակցության պատգամավորներն այս ելույթից հետո լքեցին նիստերի դահլիճը:
Խորհրդարանի նիստերի դահլիճում մայիսի 8-ին տեղի է ունեցել միջադեպ: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի և «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի միջև բանավեճը վերածվել էր ծեծկռտուքի: Նիստը ընդմիջվել էր: Նիստում քննարկվում էր կառավարության 2019 թվականի ծրագրի կատարման և արդյունքների մասին զեկույցը:

Opposition leader Edmon Marukyan calls for “political assessment and consequences” over brawl
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Bright Armenia (LHK) opposition party leader Edmon Marukyan has announced that the incident which took place during the parliament session must receive a political assessment and have political consequences.
“More than three hours passed since the incident took place, but we haven’t seen any reaction which is worthy for a democratic, political system. I think that the foundations of democracy and the values proclaimed by the revolution have been transgressed. And I believe that an unprecedented thing has happened in the history of Armenia. As I recall, a faction leader hadn’t been struck from the back yet. But what I am saying is that what happened was political, and it must get a political assessment. Anything political has its logic and must have a political assessment,” he said, adding that they expect political assessment and consequences from the ruling party, the public sector and other parties.
He announced that the LHK will leave the session for now and depending on future assessments they will make conclusions and decide how to proceed.
Earlier a brawl took place between Marukyan and ruling fction MP Sasun Mikayelyan during the session. The brawl quickly escalated and turned into a brief fistfight.