Ապրիլի 24-ի, մայիսի 8-ի և 9-ի միջոցառումներին կսահմանափակվի քաղաքացիների մասնակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի, Շուշիի ազատագրման և Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի օրերին կայանալիք միջոցառումներին կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելուն ուղղված քայլերի շրջանակում կսահմանափակվի քաղաքացիների մասնակցությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում մենք ունենք հիշատակի և տոն օրեր` ապրիլի 24-ը, Շուշիի ազատագրման օրը և Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի օրը։ Այս միջոցառումներին քաղաքացիների մասնակցությունը պետք է սահմանափակվի։ Եթե մենք թույլ տանք, որ մասնակցությունը լինի սովորական ընթացակարգով, ապա կունենանք կորոնավիրուսի համավարակի անվերահսկելի բռնկում։ Ապրիլի 24-ին, մայիսի 8-ին և 9-ին տեղի կունենան միայն արարողակարգային միջոցառումներ, զանգվածային միջոցառումներ չեն լինի»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը քաղաքացիներին խնդրեց ըմբռնումով մոտենալ այս որոշումներին։
Ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստում առաջարկվել է ևս 30 օրով երկարաձգել արտակարգ դրության ռեժիմը, պահպանել տեղաշարժի, հանրային տրանսպորտի, միջմարզային շարժի գործող սահմանափակումները, որոնց ժամանակացույցի վերաբերյալ կլինեն պարետի համապատասխան որոշումներ: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Երկրում գործում է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ:
Հայաստանում ապրիլի 11-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 966 է, արձանագրվել է մահվան 13 դեպք: Թեստերից 6484-ը բացասական արդյունք է տվել: Կորոնավիրուսից ապաքինված պացիենտների թիվն ավելացել է 24-ով և բուժվածների գումարային թիվը դարձել է 173: Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 780 պացիենտ:

Будет ограничено участие граждан в мероприятиях 24 апреля, 8 и 9 мая
В целях   предотвращения распространения коронавируса будет ограничено участие граждан в предстоящих 24 апреля, 8 и 9 мая мероприятиях по  поминовению жертв Геноцида армян,   в ознаменование освобождения Шуши и Дня победы в Великой Отечественной войне.
Как  передает Арменпресс, об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook сообщил  премьер-министр РА Никол  Пашинян.
«В течение предстоящего месяца у нас есть  памятные даты:  24 апреля день памяти  жертв Геноцида армян, 8 и 9 мая  предстоит  празднование славных дат — освобождение Шуши и День победы в Великой Отечественной войне. Участие граждан в этих мероприятиях должно быть ограничено. Если мы допустим участие в обычном порядке, у нас случится  неконтролируемая вспышка коронавируса. 24 апреля, 8 и 9 мая состоятся только церемониальные  мероприятия, массовых мероприятий не будет», - сказал Никол  Пашинян.
Премьер-министр попросил граждан подойти к этим решениям с пониманием.
На состоявшемся 11 апреля заседании Комиссии, координирующей работу по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения,   было предложено продлить чрезвычайное положение еще на 30 дней,   сохранив существующие ограничения на передвижение, общественный транспорт и межрегиональные передвижения, о графике которых будут соответствующие решения  Коменданта. Чрезвычайное положение действует на всей территории Республики Армения с с 18:30 часов  16 марта 2020 года до 17:00 часов 14 апреля 2020 года. В стране действует строгий режим ограничения.
По состоянию на 11:00 часов  11 апреля общее количество подтвержденных случаев коронавируса в Армении составляет 966, зарегистрировано  13 случаев смерти. 6484 теста дали отрицательный результат. Число пациентов, выздоровевших от коронавируса, увеличилось на 24, и общее число излечившихся составило  173 человек. На данный момент лечение получают 780 пациентов.