Վարչապետը վճռական է դատական համակարգի բարեփոխումները մինչև վերջ տանելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դատական օրենսգրքում փոփոխություններից հետո կսկսվի դատական համակարգի բարեփոխումների մի կարևոր փուլ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ապրիլի 6-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ուղիղ եթերի ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով քաղաքացիներից մեկի հարցին, թե ինչ օրենք կարելի է ընդունել կամ ինչ սահմանափակումներ կարելի է դնել, որ նույն պատճառաբանությամբ դատական գործընթացներն այլևս չձգձգվեն և ունենան իրենց տրամաբանական և իրավական վերջաբանները։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ Դատական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններն արդեն իսկ ընդունված են Ազգային ժողովում, և հանրապետության նախագահի կողմից օրենքի ստորագրումից հետո կսկսվի դատական համակարգի բարեփոխումների գործընթացը։
«Մի կարևոր փուլ կթևակոխենք, որտեղ դատավորների բարեվարքության ստուգում տեղի կունենա և ընդհանրապես դատական համակարգի հակակոռուպցիոն քաղաքականությունն ավելի խիստ կլինի»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ ճգնաժամից առաջ նույնիսկ բոլոր միջազգային զեկույցներում, որտեղ համաշխարհային մակարդակով նշվում էր Հայաստանի շատ բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշը, նաև ընդգծվում էր, որ այսօր տնտեսական բարեփոխումների և տնտեսական աճի զարգացման հետագա բարեհաջող ընթացքը ապահովելու համար, անհրաժեշտ է կատարել դատաիրավական համակարգի արդյունավետ բարեփոխումներ։
«Վճռական ենք դատական համակարգի բարեփոխումները մինչև վերջ տանել, այդ թվում՝ նաև Սահմանադրական դատարանի թնջուկը լուծել։ Ինչպես գիտեք, այդ կապակցությամբ սահմանադրական հանրաքվե է նշանակված»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

После внесения изменений в Судебный кодекс начнется важный этап реформирования судебной системы. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 6 апреля сказал об этом во время прямой трансляции на своей странице в Facebook, отвечая на вопрос одного из граждан, какой закон может быть принят или какие ограничения могут быть наложены, чтобы судебные процессы больше не затягивались и имели свои логические и юридические выводы.
Никол Пашинян напомнил, что соответствующие изменения в Судебный кодекс уже приняты Национальным Собранием, и после подписания закона президентом Республики начнется процесс реформирования судебной системы.
«Мы вступим в очень важный этап, когда будут проводиться проверки добропорядочности судей, и в целом антикоррупционная политика судебной системы будет более жесткой», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, даже до кризиса во всех международных отчетах, в которых на мировом уровне подчеркивался очень высокий уровень экономического роста Армении, отмечалось, что для обеспечения дальнейшего успешного экономического развития и роста сегодня необходимо провести эффективные судебные реформы.
«Мы полны решимости завершить реформы судебной системы, в том числе решить вопрос о Конституционном суде. Как вы знаете, в связи с этим был назначен конституционный референдум», - заключил Пашинян.