Պետության աջակցությունից օգտվելու համար երկու օրում հայտ է ներկայացրել արդեն ավելի քան 120 ՓՄՁ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների շրջանակում արդեն ավելի քան 120 փոքր ու միջին ձեռնարկություն է դիմել աջակցություն ստանալու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Դեռևս վաղ է, որ կարողանամ ամփոփ թվերով խոսել: Բայց այս երկու օրում երրորդ միջոցառման՝ փոքր ու միջին բիզնեսին աջակցության գործիքի շրջանակում, այդ կազմակերպություններից արդեն ստացել ենք 120-ից ավելի դիմումներ: Դրանց ընդհանուր արժեքը կազմում է 1,4 մլրդ դրամը գերազանցող վարկային պահանջ»,-ասաց Խաչատրյանը:
Պետությունն այդ դիմումները ստանաուց հետո դեռ պետք է պարզի, թե արդյոք նրանք բավարարո՞ւմ են անհրաժեշտ պահանջներին, օրինակ՝ ունե՞ն հարկային և վարկային կարգապահություն: Այդ տեղեկությունը ստուգում են թե ԱԿՌԱ համակարգում, թե ՊԵԿ-ում:
Աջակցության այս գործիքից կարող են օգտվել այն կազմակերպությունները, որոնք 2019-ին ունեցել են 24-500 մլն դրամ իրացման շրջանառություն, չեն ունեցել ժամկետանց վարկային պարտավորություններ, ժամկետանց հարկային պարտավորություններ: Աջակցության համար կարող են դիմել մշակող արդյունաբերության, կացության, հանրային սննդի, փոխադրումների, պահեստային տնտեսության, զբոսաշրջային ծառայությունների, առողջապահական ծառայությունների, սպասարկման այլ ծառայություներում գործող ՓՄՁ-ները:
Վարկերը տրամադրվում են 36 ամսով, առաջին երեկու տարին, այսինքն՝ 24 ամիսը կլինեն անտոկոս: 25-36-րդ ամիսների համար կգործի 12 տոկոս տոկոսադրույք,օգտվողներն ունենալուենհնարավորություն՝ առաջին 6 ամսվա ընթացքում չմարել վարկերը: Այս միջոցները կարող են օգտագործվել աշխատավարձի վճարման համար ոչ ավել, քան 3 ամիս, պետական համայնքային բյուջե հարկեր և տուրքեր պարտադիր վճարումներ անելու համար, հումքի գնման և ներմուծման համար` պայմանով, որ հումքը պետք է օգտագործվի Հայաստանում,ինչպես նաև՝հանրային ծառայությունների վճարման և վարձակալական վճարումների համար:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության աջակցության գործիքին՝ նախարարը հիշեցրեց, որ այն նոր չէ կառավարության աջակցության տեսանկյունից, սակայն նոր է միայն աջակցության ծավալների տեսանկյունից: Ուղղությունները նույնն են մնացել, ավելացվել է մեկ կարևոր ուղղություն՝ գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվողները կարող են դիմել նաև մինչև 1 մլն դրամ միկրովարկավորման համար: Գյուղատնտեսական կոպերատիվների համար ևս հնարավորություն կա, այն նոր պետական համաֆինանսավորման հնարավորություն է պարունակում:
Հայաստանում կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարությունը մշակել և ընդունել է մի շարք միջոցառումներ: Չորս աջակցության գործիք հիմանկանում բիզնեսի, գյուղատնտեսության համար են:

Для получения содействия от государства за два дня заявки подали уже более 120 МСП
В рамках мероприятий правительства Армении по нейтрализации экономических последствий коронавируса для получения содействия от государства уже обратились более 120 малых и средних предприятий.
Как передает «Арменпресс», об этом сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
“Пока рано говорить об окончательных цифрах. Но за эти два дня в рамках третьего мероприятия -инструмента содействия малому и среднему бизнесу, мы уже получили более 120 заявлений от этих организаций. Их общая стоимость составляет кредитное требование, превышающее 1,4 млрд драмов”, - сказал Хачатрян.
После получения этих заявлений государство еще должно выяснить, удовлетворяют ли они необходимым требованиям, например, имеют ли налоговую и кредитную дисциплину. Эти сведения проверяют как в системе АКРА, так и в КГД.
Этим инструментом поддержки могут воспользоваться те организации, которые в 2019 году имели оборот в размере 24 - 500 млн драмов, не имели просроченных кредитных обязательств и просроченных налоговых обязательств. За содействием могут обращаться МСП, действующие в обрабатывающей промышленности, в сфере общественного питания, перевозок, в складском хозяйстве, туристических услуг, медицинских услуг и других услуг сервиса.
Кредиты выдаются на 36 месяцев, первые 2 года, то есть 24 месяца будут беспроцентными. От 25 до 36 месяцев будет действовать 12%-ая процентная ставка, у пользователей будет возможность в течение первых 6 месяцев не погашать кредиты. Эти средства могут быть использованы для выплаты заработной платы не более 3 месяцев, для обязательных выплат налогов и пошлин в государственный бюджет, для покупки и импорта сырья при условии, что сырье должно использоваться в Армении, а также для оплаты общественных услуг и арендных платежей.
Касаясь инструмента содействия сельскому хозяйству, министр напомнил, что с точки зрения содействия правительства он не нов, нов только с точки зрения объемов. Направления остались прежними, добавлено одно важное направление: занимающиеся сельскохозяйственной деятельностью лица могут обратиться также для микрокредитования до 1 млн драмов. Для сельскохозяйственных кооперативов также есть возможности - новое государственное софинансирование.
Правительство Армении для нейтрализации экономических последствий коронавируса разработало и приняло ряд мероприятий. Четыре вспомогательных инструмента, в основном, направлены на бизнес и сельское хозяйство.