Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնաքարն է․ ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախում մարտի 31-ին կայացած նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը․
«Մենք շնորհավորում ենք Արցախի իշխանություններին և ժողովրդին մարտի 31-ին ժողովրդավարական բարձր չափանիշներին համապատասխան ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման առթիվ:
Արցախի ժողովուրդն իրավամբ վաստակել է ազատ և արժանապատիվ ապրելու, ժողովրդավարական և ժամանակակից հասարակություն ունենալու իրավունքը: Այս համապետական ընտրությունները, որոնք անցան ժողովրդավարական ազատ մրցակցության և քաղաքացիական համերաշխության միջավայրում, դրա լավագույն վկայությունն են:
Դրանք մեկ անգամ ևս փաստեցին, որ մարդու իրավունքները, մասնավորապես ընտրելու և կառավարմանը մասնակցելու իրավունքը, անօտարելի են և համընդհանուր: Մարդու իրավունքների հիմնարար փաստաթղթերը, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը և Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերը, հստակորեն սահմանում են, որ մարդու իրավունքների համատեքստում որևէ տարբերակում չպետք է դրվի` ելնելով տարածքի քաղաքական, իրավական կամ միջազգային կարգավիճակից, և բոլոր ժողովուրդներն ինքնորոշման իրավունքի ուժով կարող են ազատորեն որոշել իրենց քաղաքական կարգավիճակը և հետամուտ լինել իրենց տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացմանը:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնաքարն է: Այս իրողությունն ամբողջովին արտահայտված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված կարգավորման սկզբունքներում և տարրերում, որտեղ ամրագրված է այդ իրավունքով Արցախի ժողովրդի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման միջոցով Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը:
Հատկանշական է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն Արցախի ընտրությունների վերաբերյալ իրենց հայտարարության մեջ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված սկզբունքների և տարրերի համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծեցին Արցախի բնակչության դերն իր ապագան որոշելու գործում:
Արցախի ապագա իշխանությունները, որոնք խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում արդեն ստացել են, իսկ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքով ստանալու են Արցախի ժողովրդի մանդատը, առանձնահատուկ պատասխանատվություն և դերակատարում ունեն ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացում:
Արցախի ընտրված իշխանությունների ակտիվ ներգրավումը որպես հակամարտություն կարգավորման հիմնական կողմ էականորեն կբարձրացնի բանակցային գործընթացի արդյունավետությունը և կապահովի առաջընթաց կարգավորման առանցքային հարցերում:
Արցախի ընտրությունները կարևոր են նաև տարածաշրջանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման տեսակետից:  Այն վերստին փաստում է իրողությունը, որ հակամարտությունը չի կարող դառնալ անհաղթահարելի խոչընդոտ ժողովրդավարական հասարակության կառուցման ճանապարհին:
Այս օրերին մենք նաև հարգանքի տուրք ենք մատուցում Արցախի ժողովրդի դեմ չորս տարի առաջ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական ագրեսիայի և վայրագությունների զոհերի հիշատակին: Այս համատեքստում անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրների ժողովրդավարական զարգացումը և սեփական ժողովուրդների առջև հաշվետու իշխանությունների ձևավորումը տարածաշրջանային անվտանգության և հակամարտության խաղաղ կարգավորման գրավականն է»:

Artsakh people’s right to self-determination is the base for NK conflict settlement – Armenia MFA
YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. The foreign ministry of Armenia issued a statement on the presidential and parliamentary elections that we held in the Republic of Artsakh on March 31.
Armenpress presents the MFA’s full statement:
“We congratulate the authorities and the people of Artsakh on holding free and fair elections on March 31, which were in line with high democratic standards.
The people of Artsakh have indeed earned the right to live free in dignity, to shape together a democratic and modern society. In this regard, these nationwide elections, which were held in an environment of free competition and civil solidarity, have been case in point.
Those elections once again demonstrated that human rights, particularly the right to vote and to take part in a government, are inalienable and universal. The fundamental human rights instruments, in particular the Universal Declaration of Human Rights and the International Covenants on Human Rights, clearly establish that in exercising human rights no distinction shall be made on the basis of the political, jurisdictional or international status of any territory and that all peoples can freely determine their political status by virtue of their right to self-determination and freely pursue their economic, social and cultural development.
The right of the people of Artsakh to self-determination is the foundation for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. This reality has been fully reflected in the principles and elements of settlement presented by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which envisage the determination of the final legal status of Nagorno Karabakh through a legally binding expression of will.
It is noteworthy that in their statement on the Artsakh elections, the OSCE Minsk Group Co-Chairs once again reiterated the role of the population of Artsakh in determining their future, in the context of principles and elements of the settlement of the conflict.
The incoming authorities of Artsakh - those who have already received the mandate of the people of Artsakh at the parliamentary elections and those who will receive that very mandate at the second round of the presidential elections, have a special responsibility and role in the Nagorno Karabakh peace process.
Active engagement of the elected authorities of Artsakh as a main party of the resolution of the conflict will significantly increase the effectiveness of the negotiation process and will ensure progress in the key issues of the conflict resolution.
Elections in Artsakh are also  important in terms of strengthening democracy, human rights and civil society in the region. It once again emphasizes that the conflict cannot serve as an insurmountable impediment for building democratic society.
On these days, we also pay tribute to the memory of the victims of the military aggression and atrocities committed by Azerbaijan against the people of Artsakh four years ago. In this context, it should be underlined that the democratic development of all countries in the region and accountability of authorities before their own peoples is a prerequisite for the regional security and peaceful resolution of the conflict”.