97 տարի առաջ ստեղծվել է Զվարթնոց հնագիտական վայրի և կալվածքի վարչությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի այցելուներին էքսկուրսավարները սիրով են ներկայացնում Զվարթունների տաճարի կառուցման պատմությունը, հետաքրքիր տեղեկատվություն փոխանցում հայկական ճարտարապետության գեղեցկուհու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը։
«Պատմական փոքրիկ անդրադարձ կատարենք շուրջ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններին, որոնք կարևոր հետք են թողել  հուշարձանների պահպանության ոլորտի հետագա զարգացման ընթացքում։
1923 թ․մարտի 20-ին ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի №1138 հրամանով ստեղծվել է Զվարթնոց հնագիտական վայրի և կալվածքի վարչություն, կառավարիչ է նշանակվել Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: ՀԽՍՀ Լուսժողկոմատի 1924 թ. ապրիլի 17-ի №141 հրամանով Զվարթնոց հնագիտական վայրն ընդգրկվել է Հայաստանի հնությունների պահպանման կոմիտեի կազմում:
Զվարթնոց արգելավայրիստեղծումը պայմանավորված էր 1900-1907 թթ. Էջմիածնի միաբան Խաչիկ վարդապետ Դադյանի նախաձեռնությամբ և 1904 թ. ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի ղեկավարությամբ իրականացված պեղումների ընթացքում հայտնաբերված Զվարթնոց կամ Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ տաճարի և հարակից շինությունների ավերակների պատմաճարտարապետական բացառիկ նշանակությամբ և պատմահնագիտական գտածոների արժեքով:
Զվարթնոց տաճարի հարավային կողմում 1936-1937 թթ. ճարտարապետ Նիկողայոս Բունիաթյանի նախագծով և հնագետ Կարո Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ կառուցվել է Զվարթնոցի թանգարանային շենքը, որի բացումը կատարվել է 1937 թ. նոյեմբերիր 7-ին։ Առաջին մշտական ցուցադրության հեղինակը եղել է հնագետ Կարո Ղաֆադարյանը։
Արգելավայրը որպես «Զվարթնոցի» հնագիտական վայր գործել է 1924-1944 թթ., հետագայում՝ որպես «Զվարթնոց» հուշարձան թանգարան /1944-1986 թթ./, «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական թանգարան /1986-1989 թթ./, «Զվարթնոց» պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարան /1990-2003 թթ./։
2003 թ. «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղն է։
Արգելոց-թանգարանի ֆոնդերում ներկայումսպահվում է հնագիտական պեղումներից հայտնաբերված 5822 առարկա։ Ցուցասրահներում ներկայացված են տարբեր ժամանակաշրջանների պատմիչների տեղեկությունները Զվարթնոցի մասին, պեղումներին առնչվող փաստական տեղեկություններ, ճարտարապետական բեկորներ, Ռուսա Երկրորդի արձանագրությունը, հնագիտական հարուստ նյութ, 7-10-րդ դարերով թվագրվող Զվարթնոցատիպ եկեղեցիների լուսանկարներ, չափագրություններ։
2000 թ․ Զվարթնոցը ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

97 лет назад было создано Управление археологической местности и поместья Звартноц
Посетителям историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” экскурсоводы охотно представляют историю строительства храма Звартунцев, передают интересную информацию о красоте армянской архитектуры. Как передает «Арменпресс», музей-заповедник “Звартноц” распространил следующее сообщение.
“Небольшой исторический экскурс в события, произошедшие около 100 лет назад, которые оставили важный след в дальнейшем развитии сферы охраны памятников.
20 марта 1923 г. по приказу №1138 Наркома просвещения Армянской ССР было создано Управление археологической местности и поместья Звартноц, управляющим был назначен Вардапет Хачик Дадян. ССР, 1924 г. По приказу Наркома просвещения №141 от 17 апреля 1923 г. археологическая местность Звартноц была переведена под эгиду Комитета по охране древностей Армении.
Создание заповедника “Звартноц” было обусловлено инициативой Эчмиадзинского монаха Хачика Дадяна 1900 - 1907 гг.  В 1904 г. во время раскопок, проведенных под руководством архитектора Тороса Тораманяна, были обнаружены развалины храма Звартноц или церкви Св. Григория Просветителя. Руины храма Св. Григория Просветителя и прилегающих строений имели исключительное историко-архитектурное значение.
На южной стороне храма Звартноц в 1936 -1 937 гг. по проекту архитектора Николая Буниатяна и под руководством археолога Каро Кафадаряна было построено музейное здание заповедника Звартноц, открытие которого состоялось 7 ноября 1937 года. Автором первой постоянной экспозиции был археолог Каро Кафадарян.
Заказник в 1924 - 1944 гг. действовал в качестве Археологического музея-памятника “Звартноц”, как Историко-архитектурный музей “Звартноц” в 1944 – 1986 гг., в 1986 - 1989 гг. - Историко-архитектурный музей-заповедник “Звартноц”, в 1990 - 2003 гг. - Историко-культурный музей-заповедник “Звартноц”.
С 2003 году Историко-культурный музей-заповедник “Звартноц” является филиалом МНОКС “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”.
В фондах музея-заповедника хранится 5822 предмета, обнаруженных при археологических раскопках. В выставочных залах представлены сведения от историков разных периодов о Звартноце, фактические сведения о раскопках, архитектурные фрагменты, надпись Руса II, богатый археологический материал, фотографии, метрики церквей Звартноц, датируемых 7-10 веками.
В 2000 году Звартноц был включен в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО”, - говорится в сообщении музея-заповедника.