ԿԲ-ն կոչ է անում վճարումներն իրականացնել անկանխիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը դրամի միջոցով կորոնավիրուսի հնարավոր տարածումը կանխելու նպատակով կոչ է անում վճարումներն իրականացնել անկանխիկ, բացi այդ նախաձեռնել է հին թղթադարմները նորով փոխարինելու գործողություններ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս մասին հայտնեց ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանը` արտակարգ դրության պայմաններում գնաճի և մակրոտնտեսական կայունության թեմայով ասուլիսում:
«Մարտի սկզբին հանդես եկանք հայտարարությամբ` կոչ անելով քաղաքացիներին, որ իրենց առևտուրը հին թղթադրամներով անեն, դրանք գան բանկեր, և ԿԲ-ն բանկերի հետ համագործակցությամբ այդ հին թղթադրամները փոխարինի նոր չօգտագործված թղթադրամներով: Այդ գործընթացը միանգամից անել հնարավոր չէ, որովհետև  բավականին շատ կանխիկ վճարումներ կան: Դրա համար մենք կոչ ենք անում առցանց, անկանխիկ վճարումներ իրակացնել` այդ ձևով հնարավորինս զերծ մնալով կանխիկ դրամի հետ շփվելուց»,-ասաց Ստեփանյանը:

ЦБ призывает осуществлять платежи безналично
С целью предотвращения возможного распространения коронавируса посредством банкнот Центральный банк Армении призывает осуществлять платежи безналично, вместе с тем банк инициировал действия по замене старых банкнот на новые.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил член совета Центрального банка Армении Артур Степанян на пресс-конференции на тему инфляции и макроэкономической стабильности в условиях чрезвычайного положения.
“В начале марта мы выступили с заявлением, призвав граждан платить за свои покупки старыми купюрами, они придут в банки, и ЦБ в сотрудничестве с банками заменит эти старые банкноты новыми неиспользованными. Этот процесс невозможно выполнить сразу, потому что есть довольно много наличных платежей. Поэтому мы призываем осуществлять платежи онлайн, безналичные платежи, тем самым по возможности воздерживаться от наличных денег”, - сказал Степанян.