Աֆրիկայից տաք օդային հոսանքներ են գալիս. մարտի 8-ից եղանակն ավելի կտաքանա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մարտի 8-ից օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա ևս 4-5 աստիճանով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության Օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
«Պայմանավորված Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններից արևադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ՝ մարտի 8-10-ին օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում աստիճանաբար բարձրանալու է ևս 4-5 աստիճանով։ Ամենաբարձր ջերմաստիճանները կգրանցվեն մարտի 9-10-ին՝ Սյունիքի և Տավուշի հովիտներում հասնելով +20․․․+24, Արարատյան դաշտում և Երևանում +20․․․+21 աստիճանի։ Եթե վերջին 3 օրերին հանրապետության տարածքում օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր է 4-6 աստիճանով, ապա արդեն մարտի 9-10-ին այն նորմայից բարձր կլինի 8-10 աստիճանով»,-նշել է Գագիկ Սուրենյանը:

Из Африки идут теплые воздушные потоки: с 8 марта погода потеплеет
С 8 марта температура воздуха в Армении повысится еще на 4 - 5 градусов. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал начальник метеорологического центра гидрометеорологической службы МЧС Армении Гагик Суренян.
“В связи с проникновением теплых тропических воздушных потоков из северных районов Африки, 8 - 10 марта температура воздуха на всей территории республики постепенно повысится еще на 4 -5 градусов. Самая высокая температура ожидается 9 - 10 марта в долинах Сюника и Тавуша до + 20 - + 24, в Араратской долине и Ереване +20 - +21 градусов. Если за последние 3 дня температура воздуха на территории республики выше климатической нормы на 4 - 6 градусов, то уже 9 - 10 марта она будет выше нормы на 8 - 10 градусов”, - отметил Гагик Суренян.