Զոհրաբ Մնացականյանը Ջոզեֆ Բորելին ներկայացրել է ԼՂ հիմնահարցում Հայաստանի սկզբունքային մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 25-ին  հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բորելի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության բազմաշերտ օրակարգի շուրջ, ընդգծվել է Արևելյան գործընկերության կարևորությունը՝ որպես ԵՄ հետ ընդհանուր արժեքների և ամրագրված նպատակների կյանքի կոչմանն ուղղված կարևոր հարթակ: Զրուցակիցները շեշտել են Հայաստան - Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ-ԵՄ երկկողմ և բազմակողմ միջոցառումների առաջիկա ժամանակացույցը:
ԵՄ բարձր ներկայացուցչի խնդրանքով նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է ԼՂ հիմնահարցում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները, ինչպես նաև անդրադարձել խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում վերջին հանդիպումներին:

FM Mnatsakanyan presents Armenia’s principled position on NK conflict to EU’s Josep Borrell
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on February 25 had a telephone conversation with the EU’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Josep Borrell Fontelles, the Armenian MFA told Armenpress.
The officials exchanged views on the Armenia-EU partnership agenda, highlighted the importance of the Eastern Partnership as a key platform aimed an implementing the common values and goals with the EU. The sides also highlighted the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
During the phone talk the Armenian FM and the EU High Representative also discussed the timetable of upcoming bilateral and multilateral events.
At the request of Mr. Borrell, FM Mnatsakanyan introduced Armenia’s principled position and approaches on the Nagorno Karabakh conflict, as well as touched upon the recent meetings over the peaceful settlement process.