Հայաստանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի հետաքրքրությունը զգալիորեն աճել է. Ամերիկայի հայկական համագումար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի հետաքրքրությունը զգալիորեն աճել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում այս մասին նշել է Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ, փաստաբան Էնթոնի Բարսամյանը:
Նրա խոսքով, եթե 2019-ին հայ-ամերիկյան հարաբերությունները նշանավորվեցին Միացյալ Նահանգների կոնգրեսի երկու պալատներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Հայաստանին շուրջ 60 միլիոն դոլարի ամերիկյան օգնության հատկացման հանգամանքներով, ապա այս տարի հեռանկարներն ավելի լայն են:
Էնթոնի Բարսամյանի խոսքով, Հայաստանի առաջընթացը նկատում են նաեւ Միացյալ Նահանգների ղեկավար շրջաններում:
«Նկատելի է Հայաստանի նոր ժողովրդավարությանն աջակցելու գործում ամերիկյան կողմի հետաքրքրվածությունը, որպես մի երկրի, որն օր օրի այս ուղղությամբ առաջընթաց է գրանցում: Որպես ամերիկահայ, ես ավելին եմ ակնկալում իմ կառավարությունից եւ ԱՄՆ-ի իշխանության հետ հանդիպումներին ընդգծում եմ՝ այժմ օգնելու Հայաստանին իրական դատաիրավական բարեփոխումներ իրականացնելուն լավագույն ժամանակն է»,-նշել է նա:
Էնթոնի Բարսամյանի խոսքով, թեև Ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարը շարունակվելու է մինչեւ այս ողբերգական իրողության ճանաչումը նաեւ ԱՄՆ-ի նախագահի կողմից, ինչպես 1980-ականներին դա արեց Ռոնալդ Ռեյգանը, այդուհանդերձ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգում պետք է ավելի զգալի դեր խաղան առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային հեռանկարները: Հենց այս հարցերի առաջխաղացմամբ պետք է զբաղվեն արտերկրում բնակվող հայերը:

US interest to Armenia significantly grows – Armenian Assembly of America
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The US interest towards Armenia has significantly increased, Co-chair of the Armenian Assembly of America (AAA), lawyer Anthony Barsamian told Voice of America.
Mr. Barsamian said if in 2019 the Armenian-American relations were marked with the events of the recognition of the Armenian Genocide by the two chambers of the US Congress and providing nearly 60 million dollar US aid to Armenia, this year the prospects are much broader.
Anthony Barsamian said Armenia’s progress is also observed within the US leadership circles.
“The US side shows interest to supporting Armenia’s new democracy, as a country which is recording progress on this path day by day. As an American-Armenian I expect more from my government and during my meetings with the US leadership I state that it’s the best time to help Armenia to carry out real judicial reforms”, he said.
He said while the fight for the recognition of the Armenian Genocide will continue until the recognition of this tragedy also by the US President, as Ronald Reagan [40th US President] did in the 1980s, the commercial and investment prospects should play much greater role in the agenda of the Armenian-US ties. Barsamian said Armenians living abroad should be engaged in the promotion of these issues.