Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունն անպատժելիությունը խթանելու վառ օրինակ է. Վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության դեպքին: «Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի հիշատակին, ով դարձավ ատելության, ռասիզմի և հակահայկական քաղաքականության անմեղ զոհ: Մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում Մարգարյան ընտանիքի բոլոր անդամներին և ընկերներին:
Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը և դատապարտված մարդասպանի հետագա ներումն ու փառաբանումն անպատժելիությունը խթանելու վառ օրինակ է: Մենք պարտավոր ենք կանխել նմանատիպ՝ ինքնության վրա հիմնված հանցագործությունների հետագա դեպքերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Թվիթերի իր էջում գրել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ադրբեջանցի ոճրագործ Սաֆարովը 2004-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի անգլերեն եռամսյա դասընթացներին մասնակցության ժամանակ գիշերը կացնի 16 հարվածով դաժանաբար սպանել է քնած հայ սպային` Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարական դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության` պատիժը 30 տարի չվերանայելու պայմանով, սակայն 2012-ի օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջանին, որտեղ պետք է շարունակեր կրել պատիժը: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նրան ներում է շնորհել և ազատ արձակել՝ բարձրացնելով զինվորական կոչումն ու վճարելով 8 տարվա կուտակված աշխատավարձը: Ոճրագործին ներում շնորհելու Ադրբեջանի քայլը խիստ քննադատության է արժանացել միջազգային հանրության կողմից:

Not punishing killer of Gurgen Margaryan is example of fostering impunity – PM Pashinyan
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan commented on the killing of Armenian officer Gurgen Margaryan in Budapest by Azerbaijani c villain Ramil Safarov. “Today we honor the memory of Armenian officer Gurgen Margaryan, who became an innocent victim of hatred, racism and anti-Armenian propaganda. We express solidarity with the family and friends of Margaryan.
The murder of Gurgen Margaryan and the future pardon and glorification of the convicted killer is a brilliant example of fostering impunity. We have to prevent identity-based crimes”, ARMENPRESS reports Pashinyan as saying.
The murder happened during NATO Partnership For Peace English-language courses.
In the night of February 19, 2004 Safarov, armed with an axe, broke into the dormitory room of Gurgen Margaryan and attacked the Armenian officer while he was asleep. He delivered multiple blows to Margaryan with the axe.
After nearly two years of trial, a Budapest court sentenced Safarov to life imprisonment.
However, on August 31, 2012, Safarov was extradited to Azerbaijan, where he received a state-level hero's welcome. President of Azerbaijan Ilham Aliyev promoted Safarov to the rank of major and provided him with over eight years of back pay. The same day, Armenia severed diplomatic ties with Hungary.