Փաշինյանը Տոյվո Կլաարի հետ քննարկել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման ընթացքից և նշել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը կրում է ինտենսիվ բնույթ: Վարչապետը նշել է, որ մեր երկիրն այժմ գտնվում է Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի անցկացման փուլում և անդրադարձել դրա նպատակներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում և անդրադարձել բանակցային կարգավորման շուրջ իր դիտարկումներին ու տեսակետներին: Վարչապետը կարևորել է Արցախի քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը վստահության կառուցման միջոցառումներում, ինչը կնպաստի կառուցողական մթնոլորտի ձևավորմանն ու բանակցային գործընթացին:
ՀՀ վարչապետն ու Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр принял спецпредставителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, на встрече также присутствовала руководитель делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Премьер-министр выразил удовлетворение развитием отношений Армения-ЕС и отметил, что двустороннее сотрудничество носит интенсивный характер. Премьер-министр отметил, что в настоящее время наша страна находится на этапе проведения референдума по конституционным изменениям, а также коснулся целей референдума.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы урегулирования карабахского конфликта. Премьер-министр Пашинян отметил, что Армения привержена мирному урегулированию вопроса в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и представил свои наблюдения и взгляды в этой связи. Премьер-министр подчеркнул важность участия гражданского общества Арцаха в мероприятиях по укреплению доверия, которые будут способствовать формированию конструктивной атмосферы и процессу переговоров.
Премьер-министр Армении и специальный представитель ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии также обменялись мнениями по другим региональным вопросам.