Փորձագետը վտանգավոր է համարում ֆեյքերի մասին հանրության պատկերացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ձևավորվել է շատ հստակ պատկերացում, որ ֆեյքը վատ բան է, սակայն դա ոչ միշտ է այդպես:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում այս կարծիքը հայտնեց Տեղեկատվական անվտանգության և լրատվամիջոցների փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Հայաստանում ձևավորվել է շատ հստակ պատկերացում, որ ֆեյքը վատ բան է: Կարծում եմ, դա ոչ միայն սխալ կարծիք է, այլ նաև վտանգավոր, որովհետև դա իր մեջ պարունակում է ակնհայտ պահանջ, որպեսզի բոլորը ցանցում լինեն բաց, բայց ելնելով խոսքի ազատությունից և այլ հանգամանքից, օրինակ, քաղաքացիական ակտիվիստ լինել կամ քաղաքական ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող, մարդ ցանկանում է թաքցնել իր ինքնությունը և ունի կարծիք: Այնպես որ, ֆեյք օգտատերերին դատապարտելը կհանգեցնի նրան, որ հանրությունը թույլ չի տա նրանց արտահայտվելու, ովքեր պարզապես բաց խոսել չեն կարող»,- նշեց Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով «Դիանա Հարությունյան» կեղծ էջի օգտատիրոջ կալանավորմանը` փորձագետը նշեց, որ հանրությունը փորձում է այնպիսի գնահատականներ տալ, թե ֆեյք օգտատերերը ազգի դավաճան են և այլն, բայց կան արարքներ, որոնք, իսկապես, դատապարտելի են, բայց քրեորեն պատժելի չեն:
Բացի այդ, երբ մեկ կեղծ օգտատեր կարողանում է խարխլել ինչ-որ մի բան, խնդիրը այդ ինչ-որ մի բանն է, այլ ոչ թե կեղծ օգտատերը, որովհետև եթե ասեղով հնարավոր է ինքնաթիռ ծակել և այն խափանել, ուրեմն ինքնաթիռը ինչ-որ խնդիր ունի: Իհարկե, խնդիրներ կարող են առաջանալ` սոցիալական ցանցերի օգտատերերը կարող են ակտիվորեն և ագրեսիվորեն ազդել տեղեկատվական դաշտի վրա, բայց, միևնույն է, մենք պետք է սխալների ուղղում կատարենք, այլ ոչ թե ֆեյքերի որսով զբաղվենք»,- եզրափակեց Մարտիրոսյանը:

Эксперт представление общественности о фейках считает опасным
В Армении сформировалось очень четкое представление о том, что фейк - плохая вещь, но это не всегда так.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами 15 января заявил эксперт по информационной безопасности и СМИ Самвел Мартиросян.
“В Армении сформировалось очень четкое представление о том, что фейк - это плохо. Я думаю, это не только неправильное мнение, но и опасное, поскольку оно содержит в себе очевидное требование, чтобы в сети все были открытыми, но, исходя из свободы слова и других обстоятельств, например, пользователь - гражданский активист или человек, имеющий оппозиционные политические взгляды и мнение, и он хочет скрыть свою личность. Так что, осуждение фейковых пользователей приведет к тому, что общество не позволит им открыто говорить’, - отметил Мартиросян.
Касаясь ареста пользователя фейковой страницы “Диана Арутюнян”, эксперт отметил, что общество пытается оценивать фейковых пользователей как предателей нации и т.д. Однако есть поступки, которые, действительно, предосудительны, но не уголовно наказуемы.
Кроме того, когда один фейковый пользователь может что-то расшатать, проблема не в фейковом пользователе, потому что если иглой возможно проколоть самолет и погубить его, значит у самолета есть какие-то проблемы. Конечно, могут возникнуть проблемы: пользователи социальных сетей могут активно и агрессивно влиять на информационное поле, но все равно мы должны исправлять ошибки, а не заниматься охотой на фейки”, - заключил Мартиросян.