Զինված ուժերում նվազել են մահվան ելքով դեպքերն ու պատահարները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում մահվան ելքով դեպքերն ու պատահարներն անցնող տարում նվազել են 20 տոկոսով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին 2019 թվականի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը:
Նա հայտնեց, որ ռազմական հոսպիտալներ դիմողների թիվը նվազել է 7 տոկոսով, իսկ բուժկետեր դիմողների թիվը՝ 5 տոկոսով:
«Այս ցուցանիշները մենք կարևոր ձեռքբերում ենք համարում: Սրանց հնարավոր է եղել հասնել հետևողական կանխարգելիչ աշխատանքների արդյունքում», - նշեց Արտակ Դավթյանը:
Նա հավելեց նաև, որ այս պահին իրականացվել է ձմեռային զորակոչի 20 տոկոսը: «Զորակոչի հետ կապված լուրջ բողոքներ, խնդիրներ այս պահի դրությամբ մեզ մոտ չկան»,- հայտնեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը:
Դավթյանը հայտնեց նաև, որ 2019 թվականին զինված ուժերում գրանցվել է սպանության և ինքնասպանության հասցնելու 14 դեպք՝ նախորդ տարվա 12 դեպքի դիմաց:

Death cases and incidents decline in Armenian Armed Forces
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. Death cases and incidents in the Armenian Armed Forces have declined by 20% in 2019, Chief of General Staff of the Armed Forces, Lieutenant-General Artak Davtyan told reporters at a press conference.
He said the number of servicemen applying to military hospitals declined by 7%, and the number of those applying to medical facilities decreased by 5%.
“These figures are a very important achievement for us. They were achieved thanks to the consistent preventive actions”, Artak Davtyan said.
He added that as of now 20% of the winter draft has been carried out. “As of this moment we received no serious complaints regarding the winter draft”, he added.