Զինծառայող Էրիկ Հարությունյանի մահվան դեպքով մեկ անձ ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Էրիկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Կ.Հ-ն:  Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը:
«Պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Էրիկ Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով քննվող քրեական գործով՝ Է.Հարությունյանին վիրավորանք հասցնելու, ինչպես նաև ստորադասության (ենթակայության) հարաբերությունների բացակայության դեպքում զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելու կասկածանքով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 360-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 1-ին մասով ,ձերբակալվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող,շարքային Կ.Հ-ն: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասաց Հարությունյանը:
Հիշյալ հոդվածը վերաբերում է սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելուն. պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

По факту смерти военнослужащего Эрика Арутюняна задержан один человек
По уголовному делу по факту смерти военнослужащего срочной службы, рядового Эрика Арутюняна, расследуемому во втором гарнизонном следственном отделе, задержан военнослужащий срочной службы, рядовой К.О. Об этом в разговоре с «Арменпресс» сообщила и. о. начальника отдела информации и по связям с общественностью СК Наира Арутюнян.
"По уголовному делу по факту смерти военнослужащего срочной службы, рядового Эрика Арутюняна, расследуемому во втором гарнизонном следственном отделе по части 1 статьи 110 Уголовного кодекса РА, по подозрению в нарушении уставных правил взаимоотношений между военнослужащими, подозрению в нанесении оскорбления Арутюняну, а также в отсутствии отношений подчиненности задержан военнослужащий обязательной срочной службы, рядовой К. О., обвиняемый, Э. по по ч. 1 ст. 360 УК РА и ч. 1 ст. 359 УК РА. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается”, - сказала Арутюнян.
Упомянутая статья относится к доведению лица до самоубийства путем угрозы, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства с косвенным умыслом или по неосторожности. Наказывается лишением свободы на срок не свыше трех лет.