Սիրիայում վիրավորված հայ սակրավորի ոտնաթաթն ամպուտացվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում մարտի 7-ին մարդասիրական առաքելություն իրականացնելու ընթացքում ականային պատահարի հետևանքով վիրավորված հայ սակրավորի աջ ոտնաթաթն ամպուտացվել է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի գծով մասնագետ Նազելի Էլբակյանը:
«Նա ներկայումս գտնվում է Հալեպի մոտակայքում գտնվող հոսպիտալում: Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Տուժածն առաջիկայում կտեղափոխվի Հայաստան»,- ասաց Էլբակյանը:
Ավելի վաղ, հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ը տեղեկացրել էր, որ Սիրիայում մարդասիրական առաքելություն իրականացնելու ընթացքում մարտի 7-ին, տեղի է ունեցել ականային պատահար, որի ժամանակ հայ մասնագետների խմբի սակրավորներից մեկն աջ ոտնաթաթի վնասվածք է ստացել:
Պատահարի պատճառ է հանդիսացել պլաստիկե իրանով ծուղակ ականը: Վիրավորված ականազերծողը շտապ տեղափոխվել էր հոսպիտալ և վիրահատվել:

YEREVAN, MARCH 8 , ARMENPRESS. Doctors have amputated the right foot of an Armenian de-miner who was wounded when a landmine exploded in Syria, Nazeli Elbakyan, the spokesperson for the Armenian Center for Humanitarian De-Mining and Expertise, the agency that dispatched the experts, told ARMENPRESS.
“He is currently in an hospital nearby Aleppo. His life is out of danger,” she said, adding that the injured de-miner will soon be transported back to Armenia.
As reported earlier, an Armenian de-miner who was among the humanitarian support mission dispatched to Syria has been wounded while carrying out his duties on March 7.
The Center For Humanitarian Demining and Expertise, an Armenian governmental civilian agency that sent the specialists to Syria, said on Facebook that the de-miner suffered injuries to his right foot.
The cause of the incident was a booby trap landmine that was concealed in a plastic layer. He was immediately taken to a hospital to undergo surgery.