Գերագույն ռադան Սահմանադրության մեջ ամրագրեց ԵՄ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին անդամագրվելու Ուկրաինայի քաղաքականությունը
Գերագույն ռադան Սահմանադրության մեջ ամրագրեց ԵՄ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին
անդամագրվելու Ուկրաինայի քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի խորհրդարանը նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի առաջարկությամբ վերջնականապես հաստատել Է փոփոխությունները երկրի Սահմանադրության մեջ, որոնցով ամրագրվում Է ԵՄ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին անդամագրվելու Ուկրաինայի քաղաքականությունը. այս որոշումը փետրվարի 7-ի նիստում պաշտպանել Է 334 խորհրդարանական՝ անհրաժեշտ առնվազն 300 ձայնի դեպքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օրենքում նաեւ առաջարկվում Է Սահմանադրության անցումային դրույթներից բացառել այն նորման, որն իրավական հիմքեր Էր տալիս Ղրիմում ՌԴ Սեւծովյան նավատորմի բազավորման համար:
Պորոշենկոն ավելի վաղ Ռադային առաջարկել Էր փոփոխություններ մտցնել Սահմանադրության ներածականի, մի շարք հոդվածների եւ անցումային դրույթների մեջ, որոնք «ամրագրում են Ուկրաինայի ընտրությունը եւ նրա՝ որպես եվրոպական ընտանիքի անդամի տեղը», ինչպես նաեւ Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելուն միտված քաղաքականությունը: Քաղաքականության մեջ այս ուղեգծին պետք Է հետեւեն նախագահը, նախարարների կաբինետը եւ Ռադան:
Խորհրդարանն այս փոփոխություններն առաջին ընթերցմամբ ընդունել Էր 2018 թվականի նոյեմբերին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Рада утвердила изменения в конституцию о курсе Украины в ЕС и НАТО
Парламент Украины по предложению президента Петра Порошенко окончательно утвердил изменения в конституцию страны, которым закрепляется курс на вступление в ЕС и НАТО, такое решение на заседании в четверг поддержали 334 парламентария при необходимом минимуме в 300 голосов.
В законе также предлагается изъять из переходных положений конституции норму, которая давала правовые основания для базирования Черноморского флота РФ в Крыму, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Порошенко ранее предложил Раде внести изменения в преамбулу, ряд статей и переходные положения, которые "зафиксируют выбор Украины и ее место как члена европейской семьи", а также курс Украины на интеграцию в НАТО. Такого курса в политике должны придерживаться президент, кабмин и Рада. Парламент принял эти изменения в первом чтение в ноябре 2018 года.