Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունն անկախության տոնի կապակցությամբ այցելեց «Եռաբլուր»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարությունը Հայաստանի անկախության 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ այցելեց «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ անկախության տոնի կապակցությամբ «Եռաբլուր»-ում էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը:
Նրանք ծաղիկներ դրեցին սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին և ծաղկեպսակ՝ հայրենիքի անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին:

YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. Top officials of Armenia visited the Yerablur military cemetery today on the occasion of Independence Day.
Prime Minister Nikol Pashinyan, President Armen Sarkissian, Artsakh’s President Bako Sahakyan and Catholicos Garegin II visited the pantheon.
The officials laid flowers to the graves of Sparapet Vazgen Sargsyan, Andranik Ozanyan, and a wreath at the memorial dedicated to fallen soldiers.
The Catholicos delivered a prayer.
Today, the Third Republic of Armenia is celebrating its 27th anniversary of Independence.
27 years ago the Armenian people said its decisive “yes” through a referendum to declare independence.
99,5% of voters voted in favor of Armenia being a democratic independent state outside the USSR. Two days later, on September 23rd, the Supreme Council declared Armenia an independent, sovereign republic.
The declaration of the newly independent Armenia gave the start of the Third Republic of Armenia’s history. For 27 years already, the bearers of the Armenian statehood are the people of Armenia.
The first Constitution of the third republic was adopted on July 5, 1995 through a referendum.
The active Constitution was adopted in November, 2015, again through a referendum.
September 21st is a day of national pride. The centuries-old dream of the Armenian people of having an independent country is reality for already 27 years.