Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են շատ արդյունավետ. Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Դմիտրի Մեդվեդևի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ:
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, ուրախ եմ շարունակել հանդիպումը ձեզ հետ, մենք վերջերս հանդիպել ենք ֆուտբոլի ընթացքում: Այսօր նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում ավելի քան հինգ ժամ տևած քննարկումների ընթացքում կարողացանք հաջողությամբ քննարկել ոչ միայն մեր միության խնդիրները, այլ նաև երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերը, քանի որ մշտապես կան քննարկելու բաներ»,- Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ասել է Դմիտրի Մեդվեդևը:
Իր հերթին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Հարգելի Դմիտրի Անատոլիի, հաճելի է ունենալ այս հնարավորությունը: Կարծում եմ՝ Հայաստանում առկա ներկայիս իրավիճակի և ընդհանրապես մեր հարաբերությունների յուրահատկությունների համատեքստում շատ լավ և օգտակար են մեր հաճախակի հանդիպումները, որպեսզի ունենանք հնարավորություն քննարկելու մեր հարաբերությունների բոլոր նյուանսները և այն հարցերը, որոնք գոյություն ունեն, այն հարցերը, որոնք կարող են գոյություն ունենալ, անգամ այն հարցերը, որոնք գոյություն չունեն, բայց դրանց մասին շատ են խոսում: Գործնականում այդ հարցերը գոյություն չունեն, և կարծում եմ, որ բազմիցս ասել եմ՝ մեր հարաբերությունների ռազմավարությունն ու ընդհանուր գաղափարը հասկանալի է, այստեղ քննարկելու շատ բաներ չկան, բայց կարծում եմ, որ մեր այս հանդիպումները շատ օգտակար են, որպեսզի քննարկենք, թե ինչպես մեր հարաբերությունները բարձրացնենք նոր մակարդակի: Կարծում եմ և՛ Մոսկվան, և՛ Երևանը դրանում անկեղծորեն շահագրգռված են: Ուրախ եմ, որ վերջին 2,5 ամիսների ընթացքում ունեցել ենք տարբեր հնարավորություններ քննարկելու բոլոր հարցերը: Ինձ համար ակնհայտ է, որ մեր հարաբերությունները զարգանում են շատ արդյունավետ և ես գործնականում չունեմ կասկածներ, որ այս բնույթը ոչ միայն կշարունակվի, այլ նաև կլինի առավել արդյունավետ»:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերություններին, այդ թվում՝ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, անդրադարձել տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին ու առաջիկա անելիքներին: Նիկոլ Փաշինյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը կարևորել են երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը և անդրադարձելտարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող թեմաների: Զրուցակիցները, մասնավորապես, կարևորել են ԵԱՏՄ-ի շրջանակում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացումը:

YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with Prime Minister of Russia Dmitry Medvedev in St. Petersburg within the framework of the Eurasian Intergovernmental Council session, the PM’s Office told Armenpress.
“Dear Mr. Pashinyan, I am happy to continue the meeting with you, we met recently during the football. Today, during more than five-hour long discussions within the frames of the Eurasian Intergovernmental Council session, we managed to successfully discuss not only the issues of our Union, but also issues of bilateral agenda as there are always issues to discuss”, the Russian PM said.
In his turn the Armenian PM noted: “Dear Mr. Medvedev, it’s pleasure to have this opportunity. I think our frequent meetings are very good and useful in the context of the current situation in Armenia and features of our relations in general, so that we will have an opportunity to discuss all nuances of our relations and the issues that exist, can exist and even the ones which do not exit but are talked about. In practice, these issues do not exit, and I think I have stated repeatedly that the strategy and overall idea of our relations is understandable, here there are not so many things to discuss, but in my opinion, our meetings are very useful in order to discuss on how to raise our relations to a new level. I think both Moscow and Yerevan are sincerely interested in this. I am happy that during the past 2.5 months we had many occasions to discuss all issues. It’s obvious for me that our relations are developing very effectively, and in practice I don’t have doubts that this will not only continue, but will be more effective”.
The officials also discussed the Armenian-Russian strategic relations, as well as a number of issues relating to the development of economic cooperation, touched upon the process of ongoing joint programs in different branches of economy and the future actions. Nikol Pashinyan and Dmitry Medvedev attached importance to the increase of bilateral trade turnover volumes and touched upon topics relating to expanding the cooperation in different areas. They in particular highlighted increasing the efficiency of mutual partnership within the Eurasian Economic Union (EAEU).