Զոհրաբ Մնացականյանը ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրն արդյունավետ գործիք է համարում Հայաստանի ձեռքում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը Հայաստանի ձեռքում շատ արդյունավետ գործիք է` ամրապնդելու և առաջ տանելու բարեփոխումները և երկրի զարգացման օրակարգը՝ օգտագործելով չափանիշներ, օգտագործելով համագործակցություն, որը ծառայում է ազգային նպատակներին: «Ազատություն» ռադիոկայանի «Կիրակնօրյա վերլուծական» ծրագրին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Սա միգուցե այդ լավագույն օրինակներից է, երբ արտաքին քաղաքականությունը ծառայում է ներքին նպատակներին, այս պարագայում մեր երկրի ինստիտուցիոնալ, նորմատիվ զարգացումն ապահովելուն, մեր երկրի հասարակության կյանքի որակը բարձրացնելուն՝ ուղղված մեր ներքին նպատակներին, որի համար օգտագործվում է միջազգային համագործակցությունը, այս դեպքում, Եվրամիության հետ համագործակցությունը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մնացականյանը:
Նա հավելել է, որ  համաձայնագիրը բավական համապարփակ է և ընդգրկում է մեր առօրյա կյանքի բավական լայն շրջանակ, հնարավորություն է տալիս ուղղակի օգտագործել այդ փորձը, օգտագործել այս համագործակցության այն լավ օրինակը, որը ծառայելու է մեր ներքին նպատակներին:
2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրվեց Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Համաձայնագիրը ստորագրեցին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Եվրամիության միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Եվրամիության խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի ներկայությամբ: ԵՄ երկրներից համաձայնագիրն արդեն վավերացրել են Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան: Ներքին ընթացակարգերով անցկացրել և վավերացրել է նաև Հայաստանը:

Agreement with EU is very effective tool in hands of Armenia, says foreign minister
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. The Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) is a very effective tool in the hands of Armenia to strengthen and promote the reforms and the country’s development agenda by using standards, cooperation which serve the national goals, Foreign minister Zohrab Mnatsakanyan said in an interview to Sunday Analytical Show of Radio Free Europe/Radio Liberty, reports Armenpress.
“This is perhaps one of the best examples when the foreign policy serves the domestic goals, in this case, ensuring our country’s institutional, normative development, increasing the life quality of our society directed for our domestic goals for which the international cooperation, in this case, the partnership with the EU is being used”, the Armenian FM said.
He stated that the CEPA is quite comprehensive and covers a broad range of our daily life, enables to directly use that experience, to use the good example of this cooperation which will serve our domestic goals.
Armenia and the European Union signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) on November 24, 2017 in Brussels on the sidelines of the Eastern Partnership Summit. Among the EU member states – Latvia, Lithuania and Estonia have already ratified the Agreement. Armenia has also ratified the CEPA.