Իրաքն սկսել Է Քիրքուքից նավթ արտահանել Իրան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքը ձեռնամուխ Է եղել Քիրքուքի նահանգի հանքավայրերից Իրան նավթի արտահանական մատակարարումներին: Հունիսի 3-ին այս մասին Al Sumaria հեռուստաալիքին հայտնել Է Իրաքի նավթի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ Ջիհադը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Նրա խոսքով՝ «Քիրքուքից Իրան նավթի փոխադրումը երկու երկրների նավթի նախարարությունների միջեւ կնքված համաձայնագրի բաղկացուցիչ մասն Է», որն արտահանում Է նախատեսում օրական 30-ից մինչեւ 60 հազար բարել ծավալով: Հումքն ավտոցիստեռններով կհասցվի Քերմանշահի նավթավերամշակման գործարան, Թեհրանն իր հերթին համարժեք ծավալներով նավթ կարտահանի Պարսից ծոցի հարավային նավահանգիստներից:
«Ապագայում մենք հույս ունենք Քիրքուքի հանքավայրերից խողովակաշար անցկացնել մինչեւ Իրանի սահման՝ օրական 250 հազար բարել կարողությամբ»,- ասել Է Ջիհադը:
Քիրքուքի նավթի հանքակուտակները համարվում են աշխարհում խոշորագույններից մեկը եւ գնահատվում են 13 միլիարդ բարել կամ Իրաքի նավթի պաշարների ընդհանուր ծավալի շուրջ 12 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ирак начал экспорт нефти из Киркука в Иран
Ирак приступил к экспортным поставкам нефти с месторождений провинции Киркук в Иран. Как передает Арменпресс, об этом телеканалу Al Sumaria сообщил в воскресенье официальный представитель министерства нефти Ирака Ахмед Джихад.
По его словам, "транспортировка нефти из Киркука в Иран - часть соглашения, заключенного между министерствами нефти двух стран", предусматривающего экспорт в объеме от 30 до 60 тыс. баррелей в сутки. Сырье будет доставляться автоцистернами на нефтеперерабатывающий завод в Керманшахе (Иран), Тегеран в свою очередь будет поставлять эквивалентные объемы нефти на экспорт через южные порты в Персидском заливе.
"В будущем мы надеемся проложить трубопровод с месторождений Киркука до иранской границы мощностью 250 тыс. баррелей в сутки", - сказал Джихад.
Нефтяные залежи в Киркуке считаются одними из крупнейших в мире и оцениваются приблизительно в 13 млрд баррелей, или порядка 12% от общего объема запасов нефти в Ираке.