Լիբանանցի ներդրողները ցանկանում են կենցաղային տեխնիկայի արտադրություն հիմնել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը հանդիպել է լիբանանյան «AC HOLDING» ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրենի հետ՝ քննարկելու իրենց ներդրումային ծրագիրը։ Լիբանանցի ներդրողները հետաքրքրված են Հայաստանում կենցաղային տեխնիկայի արտադրությամբ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Շատ ուրախ եմ, որ Բեյրութում մեր վերջին հանդիպումից հետո, այսօր Ձեզ արդեն Երևանում եմ տեսնում։ Լիահույս եմ, որ կշարունակենք մեր գործնական քայլերը այս ներդրումային ծրագրի իրականացման ուղղությամբ», - նշել է Սուրեն Կարայանը։ Նախարար Կարայանի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է օժանդակել այս ծրագրի իրականացմանը և մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում պահել ներդրումային ծրագրերը։
Կազմակերպության ներկայացուցիչը նշել է, որ ավարտին են մոտեցել տարածքի ձեռքբերման աշխատանքները։ Ավարտական փուլում են նաև կազմակերպության կողմից իրականացվող ուսումնասիրությունները՝ ներդրումային ծրագրի իրականացման հաջորդ քայլերին անցնելու համար։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են պետության օժանդակության գործիքակազմից ներդրողներին առաջարկվող արտոնությունները, ինչպես նաև քննարկվել են այլ արտոնությունների հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ներդրողներին փոխանցել իրենց անհրաժեշտ տեղեկատվությունն՝ ուսումնասիրություններն ավարտին հասցնելու համար։

Инвесторы из Ливана желают основать в Армении производство бытовой техники
Министр по экономическому развитию и инвестициям Армении Сурен Караян встретился с директором по развитию бизнеса ливанской компании «AC HOLDING» для обсуждения инвестиционной программы. Инвесторы из Ливана желают основать в Армении производство бытовой техники. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства по экономическому развитию и инвестициям Армении.
«Очень рад, что после нашей последней встречи в Ливане увидел вас в Ереване. Надеюсь ппродолжить шаги в направлении осуществления инвестиционных проектов»,- сказал министр по экономическому развитию и инвестициям Армении Сурен Караян.
По его словам, правительство Армении готово поддержать осуществление этой программы и будет постоянно держать в центре внимания инвестиционные проекты.
Представители ливанской компании «AC HOLDING» отметили, что близки к завершению этапа приобретения территории под свое производство. Близки к завершению и изучения с целью определения последующих шагов в направлении осуществления инвестиционного проекта.
В ходе встречи были представлены льготы, которые государство может представить инвесторам, а также возможности применения этих льгот. Была достигнута договоренность о передаче инвесторам соответствующей информации после того, как этап изученя подойдет к концу.